Nauka dla Społeczeństwa

31.01.2023
PL EN
10.11.2022 aktualizacja 10.11.2022

Częstochowa/ Rozstrzygnięto kolejną edycję programu stypendialnego dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kolejne trzy studentki kierunków lekarskich i studentka pielęgniarstwa zaczęły korzystać z systemu stypendialnego uruchomionego kilka lat temu przez samorząd Częstochowy w ramach miejskiego programu "Częstochowa dla medyków".

Warunkiem uzyskania miejskiego stypendium 2 tys. zł miesięcznie (dla przyszłych lekarzy) lub 1 tys. zł miesięcznie (dla pielęgniarek) jest deklaracja pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie przez co najmniej trzy lata po ukończeniu studiów. Świadczenie jest wypłacane przez dziewięć miesięcy roku akademickiego.

"Miejski program to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie szansa na szerszy dostęp naszych mieszkanek i mieszkańców do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitalu, gdzie trafiają później stypendystki i stypendyści" – wyjaśnił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, cytowany w informacji urzędu miasta.

O stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się pracować przynajmniej przez trzy lata w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego miasto Częstochowa jest organem założycielskim.

Od ubiegłego roku o stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia, ale – w przypadku pielęgniarek i pielęgniarzy – tylko uczelni z Częstochowy. Stypendium pielęgniarskie mogą otrzymać osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum trzech miesięcy zdecydują się na co najmniej trzy lata pracy w częstochowskim szpitalu.

Wśród warunków uzyskania stypendiów jest też m.in. zaliczenie poprzedniego roku studiów w terminie i uzyskanie stosownej średniej ocen – w przypadku kierunku lekarskiego: 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.

Częstochowski program rozpoczął się w 2019 r. i przez pierwsze dwa lata adresowany był do przyszłych lekarzy. W ub. roku, po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim, zakres programu rozszerzono, a jego nazwę zmieniono z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla Medyków". Celem programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego wobec deficytu lekarzy i pielęgniarek na rynku pracy.

Przedsięwzięcie składa się z trzech modułów. Pierwszy to system stypendialny dla studentek i studentów ostatniego roku studiów lekarskich i studiów pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych. Drugi element pod nazwą "Mieszkanie w Częstochowie" przewiduje możliwość ubiegania się o najem mieszkania z zasobów ZGM TBS. Trzeci moduł – "Wyższe kwalifikacje" – zakłada pomoc w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji.

Tworząc program częstochowscy samorządowcy przytaczali prognozy przewidujące, że w najbliższych 10 latach jedna trzecia polskich szpitali może zostać zamknięta z powodu braku personelu pielęgniarskiego. Miejska inicjatywa jest próbą lokalnego przeciwdziałania temu i przekonywania studentek kierunków pielęgniarskich do pozostania i podjęcia pracy w mieście.

Program "Częstochowa dla Medyków" – przyjęty zarządzeniem prezydenta Częstochowy – jest realizowany w latach 2021-2023, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.(PAP)

mab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023