Nauka dla Społeczeństwa

08.02.2023
PL EN
30.11.2022 aktualizacja 30.11.2022

Łódź/ Sześć publicznych uczelni wyższych stworzyło Łódzkie Partnerstwo Akademickie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rektorzy sześciu łódzkich publicznych uczelni wyższych – Akademii Sztuk Pięknych, Muzycznej, Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Łódzkiego, Medycznego oraz Politechniki – podpisali we wtorek deklarację zacieśniania współpracy w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.

"Mając świadomość pierwszoplanowej roli łódzkich uczelni publicznych w kilkudziesięcioletnim procesie kulturowego, społecznego i gospodarczego rozwoju Łodzi i regionu, jak również dając wyraz dumy z naszego dorobku intelektualnego oraz rzeszy wykształconych absolwentów deklarujemy konsekwentne zacieśnianie współpracy pomiędzy naszymi uczelniami dla dobra społeczności akademickiej a także miasta, województwa oraz wszystkich obecnych i potencjalnych partnerów w kraju i za granicą" – napisano w deklaracji.

W dokumencie podkreślono również wyjątkowość każdej z uczelni, będących uczestnikiem porozumienia – ich odrębność i unikatowość, historię i potencjał sprawiający, że każda ze szkół będzie równorzędnym podmiotem współpracy, obejmującej m.in. działalność naukową i artystyczną, kształcenie i relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

"Wyrażamy przekonanie, że ukształtowana przez dekady różnorodność łódzkich publicznych szkół wyższych, wzmocniona wielokulturowymi tradycjami Łodzi, nie stoi w sprzeczności, lecz jest najsilniejszym fundamentem jedności, którą wspólnie zamierzamy budować w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego" – zaznaczono w deklaracji.

Podczas uroczystości w sali koncertowej Akademii Muzycznej pod jej tekstem podpisali się rektorzy: dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz z Akademii Muzycznej, dr Przemysław Wachowski z Akademii Sztuk Pięknych, dr hab. Milenia Fiedler ze Szkoły Filmowej, prof. dr hab. Krzysztof Jóźwik z Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. dr hab. Radzisław Kordek z Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreślano w czasie poprzedzającego wydarzenie briefingu, łódzkie uczelnie publiczne od dawna współpracują ze sobą na wielu polach, dlatego podpisana deklaracja stanowi w pewnym sensie usankcjonowanie stanu już istniejącego i otwarcie na nowe możliwości.

"Deklaracja, w której umawiamy się, że idziemy w jedną stronę i jest to szczere – to sytuacja nowa. Ale już od dłuższego czasu wprowadzaliśmy szereg wspólnych inicjatyw – np. z Politechniką mamy wspólną nagrodę dla najlepszych współpracujących zespołów, z uniwersytetem podpisaliśmy dość znaczące akty notarialne dotyczące wymiany działek" – wyjaśnił prof. Kordek w Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem prof. Aleksandrowicz porozumienie ma przede wszystkim wymiar symboliczny, bo choć po raz pierwszy w jednym miejscu udało się zgromadzić sześciu rektorów, to komunikacja i współpraca między uczelniami prowadzona jest z powodzeniem od lat.

"Nasza uczelnia w ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim sięga po wiedzę w jego Szkole Doktorskiej" – dodała.

Z kolei prof. Żądzińska zauważyła, że szkoły będą mogły wspólnie poszukiwać obszarów, które pozwolą im razem wnioskować o interdyscyplinarne projekty międzynarodowe.

"Chcemy, aby wśród naszych społeczności – wykładowców i studentów – poczucie, że działamy wspólnie było mocno osadzone. My już tak działamy, np. ostatnio wspólnie z Uniwersytetem zorganizowaliśmy spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko; towarzyszyła jej debata o charakterze uniwersyteckim, ale też skoncentrowana na sztuce, bo pani Oksana poprowadziła u nas warsztat z pisania i twórczego myślenia" – zaznaczyła dr hab. Milenia Fiedler.

Dodała też, że porozumienie uczelni ma formułę luźną, ale na obecnym etapie jest to raczej jego zaleta, bo próba precyzyjnych regulacji działałaby "zamykająco i szkodliwie".

Symbolem sformalizowanej współpracy największych łódzkich uczelni ma być wspólna inauguracja roku akademickiego.

"Myślę, że już możemy zaprosić na 2 października przyszłego roku na wspólną uroczystość, która odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej. Poza tym z inicjatywy pani rektor Żądzińskiej wyrażonej podczas ostatnich obrad Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, następne posiedzenie ma nie być spotkaniem jedynie uniwersyteckim, tylko środowiska akademickiego, z udziałem Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego" – podkreślił rektor Politechniki Łódzkiej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023