Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
09.01.2024 aktualizacja 09.01.2024

Narzędziownik Popularyzatora Nauki – spotkania online dla wszystkich zainteresowanych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowoczesne formy komunikacji naukowej, dopasowanie treści do możliwości i potrzeb odbiorców, oraz ochrona prawna edukatorów – to przykłady tematów poruszanych podczas otwartych spotkań online w ramach Narzędziownika Popularyzatora Nauki. Następne – 10 stycznia.

Ta inicjatywa Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej ruszyła jesienią ubiegłego roku. Trzy spotkania się już odbyły. Prelegentami są specjaliści z różnych dziedzin wspierających komunikację naukową i edukację.

"Skupiamy się na nowoczesnych formach komunikacji naukowej: mediach społecznościowych, infografice. Nie odżegnujemy się jednak od ‘klasyki’ – chcemy pokazać, jak inspirować odbiorców w każdym wieku podczas warsztatów czy pokazów, jak pracować w grupie kreatywnej czy jak dobrać narzędzia pracy do odbiorcy. Ważne jest też dla nas uczulanie popularyzatorów na zagrożenia, z jakimi spotykamy się w dzisiejszym świecie jako osoby komunikujące naukę lub uczące innych. Stąd tematyka ochrony prawnej czy narzędzia do wykrywania fake newsów jako wsparcie edukacji. A z tych tematów w naturalny sposób tworzą się kolejne ważne zagadnienia do poruszania na innych spotkaniach" – powiedziała w rozmowie z Nauką w Polsce dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Następne spotkanie – o ochronie prawnej osób popularyzujących i komunikujących naukę – odbędzie się w środę 10 stycznia. Poprowadzą je adwokatki: Marta Tomkiewicz-Januszewska oraz Karolina Kuszlewicz.

Kolejne zapowiedziane tematy to: design thinking w popularyzacji nauki; narzędzia i metody wspierające krytyczne myślenie odbiorców; popularyzacja, edukacja, mózg i pamięci kreacja – czyli o neurobiologicznych korelatach efektywnej edukacji; popularyzacja nauki w mediach społecznościowych.

Z kolei dotychczasowe spotkania dotyczyły następujących kwestii: komunikacja nauki dla dzieci, komunikacja z mediami w sytuacjach kryzysowych oraz komunikowanie nauki w sposób wizualny.

Dotąd w każdym spotkaniu brało udział ok. 40-50 osób z różnych jednostek naukowych i nie tylko.

Jak mówiła Ziembińska-Buczyńska, pomysł na serię spotkań online otwartych dla wszystkich zainteresowanych powstał z dotychczasowych jej doświadczeń, rozmów i spotkań z popularyzatorami nauki.

"Nasza jednostka ma za zadanie wspierać popularyzatorów nauki, a edukacja tej grupy to od kilku lat jeden z naszych priorytetów. Do tej pory uruchomiliśmy kurs dokształcający, teraz rekrutujemy na studia podyplomowe. Zdaję sobie jednak sprawę, że w dzisiejszych zabieganych czasach może być ciężko wygospodarować dość czasu na cały kurs lub dwusemestralne studia, a czasem potrzebujemy po prostu określonego narzędzia do realizacji naszych działań komunikacyjnych. Dlatego też dajemy popularyzatorom taka merytoryczną wędkę" – wskazała.

Harmonogram spotkań jest zaplanowany do kwietnia, jednak Aleksandra Ziembińska-Buczyńska ma nadzieję na kontynuację inicjatywy w kolejnym roku akademickim.

Spotkania są otwarte dla każdego zainteresowanego – wystarczy się zapisać, żeby otrzymać link do platformy Zoom. Szczegóły tutaj. 

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024