Duża część dyskusji bioetycznych na temat możliwości "ulepszania człowieka" nie opiera się na rzeczywistych odkryciach naukowych, ale na futurystycznych możliwościach, czerpiąc z metafor i fabuł science fiction - wynika z analizy przeprowadzonej przez badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Aż 50 proc. dorosłych Polaków może odczuwać przewlekłą samotność. Większą tendencję do jej rozwoju mają kobiety - wynika z badań naukowców z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Badanie pokazało też, że 23 proc. ankietowanych przyznaje się do izolacji społecznej.
Serdeczne zachowanie w stosunku do członków zespołu przekłada się na większą satysfakcję z pracy zespołowej i bardziej pozytywne podejście do współpracy niż samo skupianie się na zadaniu – wynika z badania przeprowadzonego m.in. przez badaczki z Uniwersytetu SWPS.
Ludzie nie potrafią już rozmawiać o popkulturze, nawet do tej sfery wkracza upolitycznienie i ideologia. Przyczyny i mechanizmy tego procesu to przestrzeń do badań interdyscyplinarnych - mówił dr Bartosz Filip Malinowski, zajmujący się popkulturą, podczas konferencji poświęconej popularyzacji nauki.
Złość, frustracja i strach mogą być przyczyną błędów popełnianych na drodze; szczególnie niebezpieczne zachowania jak agresywne wyprzedzanie, czy jazda na zderzaku, znacząco zwiększają prawdopodobieństwo kolizji - powiedziała PAP psycholog transportu z ITS Ewa Odachowska-Rogalska.
Publikowanie przez rodziców treści, które ukazują dziecko, kiedy płacze, jest zmartwione, przestraszone lub zaskoczone, to tzw. parental trolling, czyli forma cyberprzemocy - przestrzegają badaczki tego zjawiska, zwracając uwagę na możliwe skutki popularnych zachowań w sieci.
W zalewie deepfake’ów wiele osób przestaje weryfikować informacje, mając poczucie, że i tak nie może odróżnić tego, co wytworzone cyfrowo od tego, co prawdziwe. To objaw tzw. zmęczenia prawdą, prowadzącego do rozwoju teorii spiskowych i polaryzacji - powiedział PAP dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
Osoby wierzące są bardziej skłonne do wyznawania teorii spiskowych dotyczących zdrowia i medycyny - twierdzą na łamach „Humanities and Social Sciences Communications” socjologowie z Poznania. Zaznaczają, że najbardziej na te teorie podatni są muzułmanie i katolicy.
Diabelski kamień - głaz, który olbrzym przeniósł przez zamarznięty Bałtyk, kamień zostawiony podczas potopu szwedzkiego... Historie głazów narzutowych z północnej Polski - i te naukowe, i te uwiecznione w podaniach przeanalizował dla PAP etnolog dr Robert Piotrowski.
W nocy z 29 na 30 marca zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spać godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy w ostatni weekend października.