Zabytki odnalezione miesiąc temu w okolicy Gryfina (woj. zachodniopomorskie) zaprezentowano w środę w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wśród nich są m.in. fragmenty broni i naszyjniki. Nadal poszukiwana jest osoba, która znalazła „skarb”.
Jeśli chcemy, aby młodzi ludzie mieli mądry horyzont działania i potrafili wybiegać myślą w przyszłość, to musimy im pokazywać wystawy, które udowadniają, że królestwo to nie tylko książęta i królowie – mówił dyrektor MHP dr Marcin Napiórkowski podczas wernisażu wystawy „1025. Narodziny Królestwa”.
Wiceminister nauki Maciej Gdula powiedział PAP, że liczy na szybkie rozpatrzenie sprawy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczącej niskiej oceny jednostki przyznanej za czasów ministra Przemysława Czarnka. Brak wyroku blokuje ruchy resortu nauki i instytutu.
Historie kobiet znikających z nauki, sztuki, kultury, edukacji i polityki to temat konferencji naukowej, która w końcu odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 listopada. Kluczowym tematem będzie analiza mechanizmów zapominania, pomijania i wykluczania kobiet z historii.
Dzięki georadarowi zlokalizowano pozostałości enigmatycznego eremitorium w kamedulskim zespole klasztornym na warszawskich Bielanach. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie wykopalisk - zapowiada prof. Fabian Welc z UKSW.
Inkowie, by utrzymać pod kontrolą ogromny obszar, wykorzystywali nie tylko siłę wojskową, ale również elementy religijne. Rytuały takie jak capacocha to jeden z przejawów inkaskiej dominacji, a naczynia ceramiczne towarzyszące rytuałom to symbol imperializmu - mówi dr Sylwia Siemianowska z IAE PAN.
„Do Piłsudskiego mają zaufanie także ci ludzie, których powinowactwo z nim społeczne jest lub było do niedawna bardzo wątpliwe” – pisał „Kurier Warszawski” z 11 listopada 1918 r. Redaktorzy dziennika uważali, że były więzień twierdzy w Magdeburgu jest kluczem do rozwiązania chaosu politycznego w odrodzonej Polsce.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Ten moment stał się symbolem odzyskania niepodległości.
Dwa metalowe wizerunki orłów, które zdobiły czapki polskich żołnierzy odnaleźli badacze na polu bitew pod Dubienką 1792 i 1794 r. To wyjątkowe znalezisko – powiedział PAP kierownik badań Marcin Piotrowski.
Same rządy królów nie są tak istotne, jak moment koronacji, który wynosi nie tylko króla, ale przede wszystkim państwo do wyższego statusu. Koronację oceniamy nie tylko poprzez pryzmat indywidualnych losów władców – mówi w rozmowie z PAP dr Tomasz Borowski, współautor i kurator wystawy „1025. Narodziny Królestwa”.