15.11.2016. Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

Odnowiono trzy starodruki z kolekcji biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego

Odnowiono trzy starodruki z XVII i XVIII wieku znajdujące się w zbiorach biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), w tym „Principum christianorum stemmata…” Antonio Albizio z miedziorytami prezentującymi drzewa genealogiczne rodów królewskich i szlacheckich z Europy i Imperium Osmańskiego.

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego: już najstarsze greckie elity nosiły bursztyn

    Mykeńczycy, czyli najstarsi Grecy, przybyli tu z północy z bursztynem; kto miał bursztyn, ten należał do elity - mówi PAP prof. Janusz Czebreszuk, dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach, jedynej tego typu polskiej placówki na świecie.

  • 16.05.2024. Prof. Norman Davies. PAP/Leszek Szymański

    Norman Davies: Polska po II wojnie światowej to kraj sztucznie homogeniczny

    Polska była krajem wielonarodowym, wielokulturowym, wieloreligijnym i wielojęzycznym. To, co wyszło po II wojnie światowej, to kraj sztucznie homogeniczny. Dlatego, że władze sowieckie miały swoją koncepcję polskości – powiedział w rozmowie z PAP prof. Norman Davies.

  • Źródło: Robert Wyrostkiewicz/ Pogotowie Archeologiczne

    Mazowieckie/ Znaleziono pozostałości łodzi sprzed potopu szwedzkiego

    W okolicach Łomianek Dolnych niedaleko Warszawy znaleziono pozostałości łodzi, której wiek jest szacowany na okres co najmniej potopu szwedzkiego - poinformował PAP w poniedziałek archeolog Robert Wyrostkiewicz.

  • Złota korona ślubna z XIV w., która prawdopodobnie należała do pierwszej żony Karola IV Luksemburskiego, to najcenniejszy eksponat skarbu średzkiego (obm) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Skarb Średzki będzie prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

    W Muzeum Narodowym we Wrocławiu prezentowany będzie Skarb Średzki. To znalezisko z lat 80. W Środzie Śląskiej znaleziono wówczas kilka tysięcy monet, gotycką koronę ślubną i złotą biżuterię. Skarb pochodzi z XIV w.

  • Polska 1979-01-23. Program "Sondy" - Muzyka i komputery. Nz: m.in. prowadzący Zdzisław Kamiński (L) i Andrzej Kurek (P). soa PAP/Edmund Radoch

    35 lat temu zginęli twórcy „Sondy”, programu o nauce, który w PRL był oknem na świat

    Emitowany w czasach PRL program "Sonda" stał się legendą – w szczytowym okresie miał 6 mln widzów, czyli około 30 proc. widowni. Prowadzili go sceptyk i entuzjasta, czyli Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W niedzielę mija 35 lat od ich śmierci w wypadku samochodowym.

  • Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Andrzej Przychodni (kf) PAP/Piotr Polak

    Archeolog: Konieczna jest ochrona prawna stref buforowych przy obiektach UNESCO

    Konieczna jest ochrona prawna stref buforowych przy zabytkach wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO – powiedział w czwartek PAP archeolog i historyk dr Andrzej Przychodni. Dodał, że ryzyko utraty statusu UNESCO przez Krzemionki, spowodowane działalnością pobliskiej kopalni, dobitnie to pokazuje.

  • Dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Marcin Wołoszyn, kierownik projektu badawczego, realizowanego w rejonie historycznego grodu Czerwień (wp/mgut) PAP/Wojciech Pacewicz

    Lubelskie/ Szkielety trzech osób odkryto na terenie średniowiecznego grodu w Czermnie

    Na szkielety trzech osób natrafili archeolodzy, którzy prowadzą wykopaliska na terenie grodu w Czermnie (Lubelskie). Badacze przypuszczają, że osoby te zginęły podczas najazdu mongolskiego w XIII w.

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzą Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich

    Przy wsparciu naukowców z Politechniki Lubelskiej powstanie Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich. Zbiór liczy ponad 10 tys. dzieł sztuki, w tym m.in. Pabla Picassa, Paula Rubensa. W planach jest też stworzenie symulatora, za pomocą którego będzie można przenieść się w ożywiony świat obrazów.

  • Fot. Adobe Stock

    Warmińsko-mazurskie/ Badania archeologiczne na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku

    Na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku rozpoczęto badania archeologiczne. Przedstawiciele mieszczącego się w zamku muzeum spodziewają się znalezienia średniowiecznych artefaktów, bo dziedziniec nie był dotąd gruntowanie przebadany.

Najpopularniejsze

  • Polska 1979-01-23. Program "Sondy" - Muzyka i komputery. Nz: m.in. prowadzący Zdzisław Kamiński (L) i Andrzej Kurek (P). soa PAP/Edmund Radoch

    35 lat temu zginęli twórcy „Sondy”, programu o nauce, który w PRL był oknem na świat

  • Prof. Pałys: System ewaluacji działalności naukowej wymaga zmian

  • Przewodnicząca KRASP: mam nadzieję, że wzrośnie autorytet szkół wyższych

  • Norman Davies: Polska po II wojnie światowej to kraj sztucznie homogeniczny

  • Prof. Zaleski: musimy wrócić do idei budowy zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej

  • Adobe Stock

    Smugi kondensacyjne chłodzą w dzień, grzeją w nocy

  • Webb odkrył nietypową galaktykę

  • Nowe wiązanie chemiczne: wystarczy jeden elektron

  • Komary nie znoszą konopi

  • Zbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka

Fot. Adobe Stock

Mykolog: unikajmy grzybów rosnących na terenach popowodziowych

Nie należy jeść grzybów zebranych z terenów, które znajdują się poniżej zalanych miejscowości, gdzie można oczekiwać zanieczyszczeń m.in. substancjami ropopochodnymi – wskazuje mykolog dr hab. Marta Wrzosek, prof. UW. Nie należy się za to obawiać zbiorów z zalanych terenów górskich.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera