16.04.2025. Na zdjęciu z 11 bm. prace eskhumacyjne na terenie gospodarstwa rolnego w Krzywowierzbie-Kolonii. Wydobyto szczątki kilkunastu osób, w tym dorosłych i dzieci. Zdaniem antropologa mogą to być ofiary zarazy z XVI-XVIII w. (jm) PAP/Wojtek Jargiło

Lubelskie/ Szczątki kilkunastu osób ekshumowano na terenie gospodarstwa w gm. Dębowa Kłoda

Szczątki kilkunastu osób, w tym dorosłych i dzieci, ekshumowano na terenie gospodarstwa w gm. Dębowa Kłoda (Lubelskie). Zdaniem antropologa mogły to być ofiary zarazy z XVI-XVIII w. Właściciel posesji natrafił na ludzkie czaszki podczas kopania fundamentów.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Opinie historyków

    18 kwietnia 2025 r. obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Przedstawiamy opinie historyków na temat okoliczności i skutków tego wydarzenia.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski. Mogło to się stać 18 kwietnia 1025 roku

    Tysiąc lat temu, 18 kwietnia 1025 roku, była Wielkanoc. Głównie na tej podstawie oparte jest twierdzenie, że tego właśnie dnia Bolesław Chrobry koronował się na króla. Bez względu na to, czy ta data jest prawdziwa, sama koronacja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

  • 14.04.2021. Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Ekspozycja „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” w Muzeum Archeologicznym

    Pierwszą część wystawy „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” zaprezentuje od środy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Ekspozycja jest elementem projektu muzeum Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu przygotowanego z okazji jubileuszu koronacji pierwszego polskiego króla.

  • 24.01.2017 PAP/Paweł Supernak
    Popularyzacja

    Stolica/ Nowa wystawa "Kim jesteś, Mario?" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - od środy

    W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 16 kwietnia otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pt. "Kim jesteś, Mario?" - poinformowano na stronie Muzeum. Motywem przewodnim ekspozycji jest instalacja z kwiatów związanych z historią Marii.

  • 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga. PAP/Andrzej Jackowski

    Ekspertka: konserwatorzy łączą w swej pracy wiedzę z historii sztuki z najnowszymi metodami naukowymi

    Współcześni konserwatorzy zabytków w pracy wykorzystują metody oparte na najnowszych odkryciach z chemii, biologii czy fizyki - powiedziała PAP dr Magdalena Dyda z RDLS, spółki spin-off UW. Te nowoczesne metody pozwalają stosować zasadę maksimum prewencji, minimum ingerencji w dzieła sztuki.

  • Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

    „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

    Pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia z okresu od XIV do XVI w. można od czwartku obejrzeć w gmachu tej instytucji na wystawie „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”.

  • 08.04.2025. Wystawa rocznicowa pt. „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” w Muzeum Zamkowym w Malborku, 8 bm. 500 lat temu – 8 kwietnia 1525 – doszło do podpisania traktatu krakowskiego, na mocy którego dokonano sekularyzacji państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Słynny „Hołd pruski” dokonał się dwa dni później – 10 kwietnia na krakowskim rynku. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu w Prusach, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. PAP/Adam Warżawa

    Prof. Jacek Wijaczka: dla mnie hołd pruski był politycznym błędem Zygmunta Starego

    Historyk i autor wydanej właśnie książki o hołdzie pruskim prof. Jacek Wijaczka w rozmowie z PAP ocenił, że przyjęcia przez polskiego króla Zygmunta Starego hołdu od ostatniego wielkiego mistrza Albrechta było politycznym błędem, który mścił się przez pokolenia.

  • Fot. Adobe Stock

    Archeolodzy: migracje odpowiedzią praprzodków na zmiany klimatu sprzed 12 tys. lat

    Migracje ludzi na wschód były odpowiedzią prehistorycznych społeczności łowiecko-zbierackich w Europie na pogarszające się warunki klimatyczne sprzed ponad 12 tys. lat – wykazał międzynarodowy zespół archeologów.

  • 31.03.2025. PAP/Marcin Bielecki

    Archeolodzy o sztylecie znad Bałtyku: pospieszono się z publikacją niepewnych informacji

    Sama pomyłka w datowaniu zabytków archeologicznych nie jest problemem, to się zdarza. Jednak w przypadku głośnej sprawy sztyletu znad Bałtyku pospieszono się z ogłoszeniem niezweryfikowanych informacji, które zostały podchwycone przez media – powiedział PAP archeolog dr Radosław Biel.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik – pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać

  • Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • Fot. Adobe Stock

    Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • Osoby pracujące w nocy powinny ograniczać nocne posiłki

  • USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Plejstoceńska kość odkryta na Tajwanie należy do denisowianina

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera