Maria znów świeci przykładem - komiks, by lepiej przyswoić biografię naszej uczonej

Dla wszystkich, którzy nie znoszą czytać biografii - o jedna wymówka mniej, aby dalej się wstydzić, że o naszej podwójnej noblistce nic się nie wie. Komiks "Maria Skłodowska-Curie" pomaga "wzrokowcom" przyswoić życiorys naszej noblistki.

  • Kieruj się w kosmos

    Kosmos to największa życiowa pasja Jarosława Juszkiewicza, którą teraz postanowił się podzielić w swojej książce "Kosmos. Wyznaczam nową trasę". Autor zaprasza w podróż po astronomii, eksploracji Wszechświata, uzupełniając wiedzę ciekawostkami i swoimi przeżyciami. 

  • “Alfabet ludzkich uczuć” - nauczmy się nazywać emocje

    Czasem dopiero, jak coś nazwiemy, nabiera to określonego kształtu i zaczynamy to wyraźnie zauważać. Ok. 150 ludzkich uczuć, które znalazły dla siebie nazwę w różnych kulturach, opisuje Tiffany Watt Smith w “Alfabecie ludzkich uczuć”. Homefulness, Torschlusspanik, L’appel du vide, verguenza ajena, chorobliwa ciekawość… Każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Szybkie mnożenie macierzy - teoria i potencjalna praktyka

    Szybkie mnożenie macierzy to dziedzina hermetyczna, znana w środowisku matematyków i informatyków głównie z nazwy, która może mieć liczne, szerokie zastosowania. Przekrojowe studium tego zagadnienia ukazało się w formie książki "Fast Matrix Multiplication with Applications".

  • Wielojęzyczność wpływa na nasze mówienie i myślenie; książka o zaletach nauki języków obcych

    O tym, jakie wartości dla ludzi i społeczności przynosi wielojęzyczność, pisze Viorica Marian w książce "Potęga języka". To m.in. większa kreatywność, nieszablonowe myślenie, a także opóźnienie choroby Alzheimera. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na naukę innego języka - zauważa badaczka.

  • Jak wykluwa się w grupie moralność? Socjolog zbadał to w ramach performansu

    Czy lepiej, by aktor wyszedł zimą na minutę na dwór w samej bieliźnie, czy lepiej, żeby go ktoś z publiczności mocno spoliczkował? Grupa badanych, by decydować o przebiegu performansu, postawiona została przed nietypowymi wyborami etycznymi. Ten eksperyment socjologiczny miał pokazać, jak w grupie podejmowane są decyzje z zakresu moralności.

  • Nauka – nudne(?) słowo na N

    Skoro można być koneserem muzyki, nie potrafiąc zagrać ani jednej nuty na żadnym instrumencie, w takim razie czerpanie przyjemności z przyglądania się nauce przez laika też jest możliwe – przekonuje Rafał Żak w swojej książce „Nudne słowo na N”. 

  • Pamięci „Ziem Odzyskanych”

    W 1945 roku nowy rysunek granic sprawił, że ogromny obszar kończący się na zachodzie wstęgami Odry i Nysy Łużyckiej stawał się Polską. Miliony osadników ruszyły po nowe życie. Jednak jak poczuć się u siebie, skoro dookoła wszystko jest inne, obce, „poniemieckie”? Odpowiedzi poszukuje dr hab. Karolina Ćwiek-Rogalska w swej książce „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”.

  • W wirze błędnych przekonań

    Co sprawia, że racjonalni ludzie przyjmują całkowicie irracjonalne przekonania?” – zastanawia się znany psycholog społeczny, badacz i wykładowca Dan Ariely w swojej najnowszej książce „Nie do wiary. Irracjonalne przekonania racjonalnych ludzi”.

  • Prof. Mukherjee: jak odkrycie komórki i terapia komórkowa zrewolucjonizowały leczenie

    Bez terapii komórkowej trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę, szczególnie leczenie chorób nowotworowych. Siddhartha Mukherjee w najnowszej książce „Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny” opisuje jak do tego doszło i zrewolucjonizowało leczenie. 

Najpopularniejsze

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • 03.01.2024 EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

Fot. Adobe Stock

Izolacja w kosmosie a dobrostan psychiczny człowieka – tematem polskiego eksperymentu na ISS

Zbadanie wpływu izolacji kosmicznej na dobrostan psychiczny człowieka jest celem eksperymentu "AstroMentalHealth" – jednego z trzynastu, który zostanie przeprowadzony w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).