Pierwszy w całości zaprojektowany i zbudowany w Polsce instrument badawczy GLOWS, na misję kosmiczną NASA, przeszedł pomyślnie testy i został zintegrowany z satelitą Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) - podało w czwartek CBK PAN. Start misji planowany jest na drugą połowę tego roku.
Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks) - poinformowała spółka.
W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.
W 2024 r. na całym świecie wystrzelono 259 rakiet wynoszących satelity na orbitę; to rekord - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym PIE. Za ponad połowę wszystkich startów odpowiada prywatna firma SpaceX.
Pionierka polskiej astrofizyki, współtwórczyni Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, pierwsza kobieta w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Prof. Wilhelmina Iwanowska potrafiła wytworzyć klimat szacunku wokół nauki, ale i wprowadzić dyscyplinę - wspomina prof. Andrzej Strobel.
W nowym Starshipie połączono ze sobą różne, ważne zmiany, które razem mogły nie zadziałać – ocenił dr Tomasz Barciński z CBK PAN, komentując czwartkowy test megarakiety, która rozpadła się podczas lotu. Jego zdaniem wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki - była to kolejna lekcja dla firmy SpaceX.
Po 11 latach pracy sonda kosmiczna Gaia zakończyła skanowanie nieba. Zebrane przez nią dane będą analizowane jeszcze przez lata. Już teraz zmieniły wiedzę o Drodze Mlecznej i okolicznym Wszechświecie - podkreślają naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW, biorący udział w tym projekcie ESA.
Rakieta Falcon 9 została we wtorek wystrzelona z bazy Vandenberg w Kalifornii, wynosząc na orbitę 131 ładunków, wśród których znalazł się najmniejszy polski satelita, HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem zostanie wyniesiony na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. Według przedstawicieli uczelni jest to pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów, jak również najmniejszy zbudowany do tej pory w Polsce.
Prof. Koji Murata z Uniwersytetu w Kioto, autor LignoSata - pierwszego drewnianego satelity, wygłosi we wtorek wykład otwarty w ramach Seminariów Inżynierskich Centrum Badań Kosmicznych PAN. Spotkanie będzie dostępne online.