dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

AlphaFold, czyli model sztucznej inteligencji, za który jego twórcy dostali Nagrodę Nobla z chemii - znacząco różni się od ChatGPT, bo nie uczy się na strukturach już wygenerowanych przez siebie. AlphaFold nie rozumie procesów fizyki – zauważa dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Firma Creotech weźmie udział w nowej misji ESA

    Polska firma Creotech Instruments podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu, którego głównym celem będzie monitoring pogody kosmicznej. Misja ma być zrealizowana w 2028 r. Będzie miała znaczenie m.in. dla lotnictwa czy systemów energetycznych na Ziemi.

  • 20.11.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski (P) oraz zastępca dyrektora centrum ds. Komputerów Dużej Mocy inż. Marek Magryś (L) przy superkomputerze Helios w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, 20 bm. Minister cyfryzacji wziął udział w konferencji prasowej nt. wsparcia budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która ma powstać w ACK Cyfronet.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister cyfryzacji: chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed naszą prezydencją

    Chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed zbliżającą się prezydencją - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapytany o Fundusz Sztucznej Inteligencji. Dodał, że cieszy się ze wsparcia resortu cyfryzacji dla budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji w Krakowie.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Podlaskie/ UwB udostępnia online dane o wodzie w czterech rzekach w regionie

    Jaki jest w danym momencie poziom tlenu i temperatury w czterech rzekach w Podlaskiem można na bieżąco sprawdzać online dzięki stronie internetowej, którą uruchomił Uniwersytet w Białymstoku. Wiedza ma pomagać centrom zarządzania kryzysowego, wędkarzom czy odpoczywającym nad wodą.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

    Na pytanie, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym, odpowiedzą eksperci podczas kongresu E-know na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród tematów spotkania będą również kwestie etycznego wymiaru sztucznej inteligencji i ekologii w kosmosie.

  • 30.05.2015. PAP/Leszek Szymański
    Popularyzacja

    W Sejmie otwarto wystawę obrazów ”50 lat reaktora MARIA”

    W holu głównym gmachu Sejmu została otwarta we wtorek wystawa ”50 lat reaktora MARIA”. Obrazy namalowała artystka Daria Solar z inicjatywy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara
    Technologia

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

    W Polsce mamy światowej klasy zespoły badawcze zajmujące się technologiami kwantowymi, a światowa gra o komercjalizację tych technologii już się toczy. Możemy więc bardzo dużo zyskać, inwestując w Polsce w badania i rozwój technologii kwantowych. Albo nie inwestować – i patrzeć, jak tracimy unikalną dla kraju szansę - alarmuje fizyk prof. Konrad Banaszek z UW.

  • 16.11.2024. Zawody robotów XChallenge 2024 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce. PAP/Darek Delmanowicz
    Wydarzenia

    Podkarpackie/ W Jasionce odbyły się największe zawody robotyczne w Polsce

    Ok. 500 uczestników wzięło udział w zawodach robotycznych xChallenge, które odbywały się w sobotę w podrzeszowskiej Jasionce. W 16 konkurencjach zaprezentowało się ponad 300 robotów. To największe w kraju tego typu wydarzenie.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Orlen i Politechnika Śląska zawarły ramową umowę ws. konsorcjum w dziedzinie katalizy

    Orlen i Politechnika Śląska podpisały w piątek ramową umowę Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS". Ma ono zapewnić intensyfikację rozwoju innowacyjnych katalizatorów, które mogłyby mieć zastosowane w Orlenie, w tym jego zakładzie w Płocku - podał koncern.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Szczecin/ Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zrobili chipsy z mięsa karpia

    Prażynki z mięsa karpia i skrobi są zdrowsze niż zwykłe chipsy, mniej kaloryczne, a zawierają kwasy omega 3, minerały i witaminy. Nową przekąskę opracowali naukowcy ZUT z katedry technologii rybnej, roślinnej i gastronomicznej. +Karpioki+ mogą trafić do masowej produkcji.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Geriatra: możemy dożyć 120 lat

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

  • Włochy/ Ślady ekosystemu sprzed 280 milionów lat znaleziono w Alpach Bergamskich

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera