Oto odpowiedzi na pytania:
1. Jak nazywa się misja kosmiczna, w ramach której 5 grudnia z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach wystrzelono dwa europejskie satelity? Utworzą one formację na orbicie okołoziemskiej, dzięki czemu możliwa będzie obserwacja korony słonecznej. W projekcie biorą udział także polskie instytucje i firmy.
* Proba-3
2. Jak brzmi łacińska nazwa małży zwanych sercówkami, które mogą doświetlać swoje symbiotyczne glony?
* Corculum cardissa
3. Jak nazywa się gatunek ściśle chronionego owada, który został zaobserwowany na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Owad jest ciepłolubny, w Polsce należy do rzadkości.
* Zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa valga)
Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których odezwiemy się w tym tygodniu, to:
p...ny@wp.pl
l...a@onet.eu
go...s@wp.pl
Gratulujemy!
A oto nowe pytania:
1. Nad brzegiem jakiego jeziora w Kenii odkryto ślady dwóch różnych prehistorycznych gatunków człowiekowatych? Zdaniem naukowców ślady stóp sprzed 1,5 mln lat temu pozostawiły homininy należące do gatunków Homo erectus i Paranthropus boisei, dwa najpowszechniej występujące w epoce plejstocenu.
2. Jak nazywają się triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami, które żyły około 250-200 mln lat temu? Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem, a tkanką miękką.
3. Jak nazywa się bardzo dawna galaktyka odkryta właśnie przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba? W obiekcie, który przypomina Drogę Mleczną, intensywnie powstają gwiazdy. Galaktyka powstała 600 mln lat po Wielkim Wybuchu, a jej masa jest nieduża.
Odpowiedzi prosimy przesyłać za pośrednictwem poniższego formularza. Czekamy na nie do 23 grudnia 2024 r. włącznie. Następnego dnia odezwiemy się do laureatów.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.