O fundacji PAP

31.08.2017 aktualizacja: 21.05.2024

Fundacja Polskiej Agencji Prasowej powstała w 2016 roku. Głównymi celami Fundacji są m.in.: prowadzenie działań na rzecz upowszechnianiach i rozwoju kultury, nauki, sportu w Polsce, a także wspieranie rozwoju mediów w Polsce a także mediów polonijnych, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej. W obszarze działalności fundacji znajduje się również popularyzowanie innowacyjności oraz upowszechnienie idei współpracy między narodami. 

Fundacja posiada osobowość prawną a ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. 

Fundacja PAP prowadzi działalność zarówno informacyjną, promocyjną, wydawniczą jak i edukacyjną i badawczą. Organizacja współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi, samorządowymi i gospodarczymi w zakresie zgodnym z celami Fundacji. Organizuje również działalność ekspercką i doradczą i może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z celami Fundacji PAP.

Fundacja PAP została ustanowiona przez spółkę akcyjną pod firmą Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna a organy Fundacji stanowią Rada Fundacji oraz Zarząd Fundacji. 

Najpopularniejsze

 • Fot. Adobe Stock

  Osoby autystyczne uważają kamuflaż społeczny za wyczerpujący

 • Rusza konkurs Popularyzator Nauki - zapraszamy!

 • Nauka obywatelska - powstaje europejska aplikacja do monitoringu kleszczy

 • Przyczajony gryzoń, ukryty spryt! Myszy mogą celowo oszukiwać w ucieczce

 • Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

 • Źródło: ESA-S. Corvaja

  Start Ariane 6 już we wtorek; można go będzie oglądać na żywo

 • Chodzenie przynosi ogromne korzyści w bólach krzyża

 • ONZ/ Światowa populacja wzrośnie do szczytowej wartości 10,3 mld w latach 80. XXI wieku

 • Udany pierwszy start rakiety Ariane 6 mimo usterki

 • Teleskop Webba sfotografował dalekiego kwazara

Bozon Higgsa (kolor niebieski) może powstać wskutek interakcji gluonów (żółty) podczas zderzeń protonów. Protony składają się z dwóch kwarków górnych (czerwony) i jednego dolnego (fioletowy), wiązanych przez gluony tak silnie, że w tworzącym się morzu cząstek wirtualnych (szary) mogą się pojawiać bardziej masywne kwarki i antykwarki, na przykład piękne, których obecność także wpływa na proces narodzin bozonów Higgsa. (Źródło: IFJ PAN)

Po 12 latach badań Higgs dalej nie zdradza nam elementów nowej fizyki

Nawet po dokładniejszych trwających już 12 lat badaniach własności bozonu Higgsa nic nie wskazuje na to, że można będzie dzięki niemu rozszerzyć Model Standardowy o elementy nowej fizyki - pokazują nowe analizy z udziałem Polaków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera