Wypalanie traw jest w Polsce wciąż powszechną praktyką. Jest to jednak nielegalne i szkodliwe, ponieważ prowadzi do degradacji gleby oraz niszczenia bioróżnorodności – wskazała prof. Magdalena Szymura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Z powodu małych opadów śniegu w zimie na większości pól już obserwujemy przesuszenie wierzchniej warstwy gleby – powiedziała PAP dr Anna Nieróbca z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (Lubelskie).
Według eksperymentalnej prognozy pogody IMGW w najbliższych miesiącach średnia miesięczna temperatura powietrza może przekraczać wieloletnią normę. Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważył, że świadczy to o tym, że globalne ocieplenie trwa i, mówiąc kolokwialnie, ma się dobrze.
Powstawanie nadmorskich klifów, złóż kredy i polodowcowych jezior opisuje „Przewodnik geologiczny Wolińskiego Parku Narodowego i terenów przyległych” przygotowany przez Pomorski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego na zamówienie WPN.
Sposób, w jaki prowadzone były działania przeciwpowodziowe we wrześniu 2024 r. w południowej Polsce bardzo wyraźnie pokazały, że nowe technologie pozwalają na lepszą ocenę sytuacji. W efekcie usprawniają podejmowanie decyzji – powiedział PAP w czwartek dr Jakub Ryzenko szef Centrum Informacji Kryzysowej w Centrum Badan Kosmicznych PAN.
Na początku marca nad Polską wystąpią sprzyjające warunki do formowania się polarnych chmur stratosferycznych. Zjawisko to będzie spowodowane objęciem przez wir polarny swoim oddziaływaniem stratosfery nad Europą Centralną - powiedział PAP ekspert Piotr Szuster.
14 tys. kilometrów – tyle dzieli Polskę od Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Ta całoroczna jednostka naukowo-badawcza 26 lutego obchodzi swoje 48. urodziny. Prace nad budową nowego obiektu trwają.
Susza na każdym etapie jest istotnym obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki - ocenił dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Dodał, że sytuacja hydrologiczna związana z suszą robi się w Polsce alarmująca.
Dalsza emisja gazów cieplarnianych i większe globalne ocieplenie są katastrofalne dla Ziemi – powiedział PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub. Obecnie mamy tylko wybór, czy w przyszłości z naszą planetą będzie źle, czy tragicznie - dodał.
W Litworowym Kotle w Tatrach stacja badawcza UAM notowała przez pięć kolejnych dni – od niedzieli do czwartku, spadki temperatury poniżej 30 stopni mrozu. Rekord minus 41,1 st. C padł w poniedziałek.