01.04.2024. PAP/Art Service

Eksperci: wypalanie traw prowadzi do degradacji gleby i niszczy bioróżnorodność

Wypalanie traw jest w Polsce wciąż powszechną praktyką. Jest to jednak nielegalne i szkodliwe, ponieważ prowadzi do degradacji gleby oraz niszczenia bioróżnorodności – wskazała prof. Magdalena Szymura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • 01.02.2025. PAP/Michał Zieliński
    Ziemia

    IUNG-PIB: z powodu małych opadów śniegu większość pól jest przesuszona

    Z powodu małych opadów śniegu w zimie na większości pól już obserwujemy przesuszenie wierzchniej warstwy gleby – powiedziała PAP dr Anna Nieróbca z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (Lubelskie).

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Klimatolog: globalne ocieplenie ma się dobrze; temperatura może w najbliższych miesiącach przekraczać normę

    Według eksperymentalnej prognozy pogody IMGW w najbliższych miesiącach średnia miesięczna temperatura powietrza może przekraczać wieloletnią normę. Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważył, że świadczy to o tym, że globalne ocieplenie trwa i, mówiąc kolokwialnie, ma się dobrze.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Zachodniopomorskie/ Wydano przewodnik geologiczny po Wolińskim Parku Narodowym

    Powstawanie nadmorskich klifów, złóż kredy i polodowcowych jezior opisuje „Przewodnik geologiczny Wolińskiego Parku Narodowego i terenów przyległych” przygotowany przez Pomorski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego na zamówienie WPN.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Ekspert: nowe technologie pozwalają lepiej walczyć ze skutkami powodzi

    Sposób, w jaki prowadzone były działania przeciwpowodziowe we wrześniu 2024 r. w południowej Polsce bardzo wyraźnie pokazały, że nowe technologie pozwalają na lepszą ocenę sytuacji. W efekcie usprawniają podejmowanie decyzji – powiedział PAP w czwartek dr Jakub Ryzenko szef Centrum Informacji Kryzysowej w Centrum Badan Kosmicznych PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Ekspert: polarne chmury stratosferyczne pojawią się na polskim niebie

    Na początku marca nad Polską wystąpią sprzyjające warunki do formowania się polarnych chmur stratosferycznych. Zjawisko to będzie spowodowane objęciem przez wir polarny swoim oddziaływaniem stratosfery nad Europą Centralną - powiedział PAP ekspert Piotr Szuster.

  • 04.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego (Stacja Arctowski), znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Wyspie Króla Jerzego zaliczanej wraz z całym archipelagiem do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Tablica (z 1977 r.) przed wejściem do Stacji. PAP/Tomasz Janecki

    Polska Stacja Antarktyczna obchodzi 48. urodziny

    14 tys. kilometrów – tyle dzieli Polskę od Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Ta całoroczna jednostka naukowo-badawcza 26 lutego obchodzi swoje 48. urodziny. Prace nad budową nowego obiektu trwają.

  • Góra Strękowa, woj. podlaskie, 01.02.2025. Widok na Dolinę Narwi ze wzniesienia za wsią. Bezsnieżna zima spowodowała bardzo niski poziom wody w rzece i suszę hydrologiczną. PAP/Michał Zieliński
    Ziemia

    Ekspert: susza jest obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki

    Susza na każdym etapie jest istotnym obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki - ocenił dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Dodał, że sytuacja hydrologiczna związana z suszą robi się w Polsce alarmująca.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Oceanolog: mamy wybór, czy z naszą planetą będzie źle, czy tragicznie

    Dalsza emisja gazów cieplarnianych i większe globalne ocieplenie są katastrofalne dla Ziemi – powiedział PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub. Obecnie mamy tylko wybór, czy w przyszłości z naszą planetą będzie źle, czy tragicznie - dodał.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Tatry/ W Litworowym Kotle 5 dni z rzędu poniżej 30 st. mrozu

    W Litworowym Kotle w Tatrach stacja badawcza UAM notowała przez pięć kolejnych dni – od niedzieli do czwartku, spadki temperatury poniżej 30 stopni mrozu. Rekord minus 41,1 st. C padł w poniedziałek.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt rozporządzenia ministra nauki ws. ewaluacji nauki - do konsultacji

  • Ekspert: współczesne bolidy Formuły 1 to technologiczne arcydzieła

  • Naukowcy alarmują: spadek różnorodności genetycznej zagraża gatunkom kluczowym dla przetrwania ludzi

  • Jak w XX wieku wymierały potwory. Dlaczego fantastyczne istoty odchodzą w diabły?

  • Biżuterię ze szkła ołowiowego masowo wytwarzano w średniowiecznej Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Humane World for Animals Europe: propozycja KE może osłabić całe prawo chroniące przyrodę w UE

  • USA/ Astronauci, którzy utknęli na ISS, są już w drodze na Ziemię

  • Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego zaśmiecony przez ludzi

  • Badania/Silne krwawienia mogą powodować ciągłe zmęczenie u kobiet w okresie przedmenopauzalnym

  • Oglądanie telewizji szkodzi nie tylko podatnym na cukrzycę

Fot. Adobe Stock

Ekspert: współczesne bolidy Formuły 1 to technologiczne arcydzieła

Współczesne bolidy Formuły 1 to technologiczne arcydzieła, które łączą aerodynamikę, zaawansowane materiały i hybrydowe jednostki napędowe – wskazał dr hab. inż. Mirosław Szczepanik z Politechniki Śląskiej. W niedzielę odbędzie się pierwszy w tym roku wyścig mistrzostw świata Formuły 1 - Grand Prix Australii.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera