Dyrektor PIG prof. Krzysztof Szamałek, powiedział, że odkrycie dużych złóż ropy i gazu ziemnego pod dnem Bałtyku, trzeba potwierdzić szerszymi badaniami. Zaznaczył, że doniesienia medialne śledzi „z zainteresowaniem, pewnym entuzjazmem, ale również daleko posuniętą ostrożnością”.
Złoto, diament marmaroski, szafir, legendarny haczetyn, promieniotwórczy autunit czy toksyczny arsenopiryt - to tylko niektóre z osobliwych minerałów, jakie można znaleźć w Polsce. O tym, gdzie ich szukać i jak się zachować po odnalezieniu nietypowych okazów powiedział PAP dr Bartłomiej Kajdas.
Cytrusy, seler, gryka, pasternak czy barszcz Sosnowskiego to rośliny posiadające toksyczne dla ludzkiej skóry związki, które aktywowane są przez promienie słoneczne – przestrzega prof. Adam Matkowski, kierownik Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej i Ogrodu Botanicznego Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Instytutu Geofizyki PAN poinformował w piątek o zarejestrowaniu wstrząsu sejsmicznego o magnitudzie 2,6 w okolicy kopalni odkrywkowej w Bełchatowie (Łódzkie).
Krasiejów, Wyżyna Częstochowska, Góry Świętokrzyskie i Miedary – m.in. tam polscy paleontolodzy wyruszyli w teren na doroczne letnie wykopaliska. Szukają okazów od czasu triasu, czyli nawet sprzed około 240 mln lat, aż po późny paleolit - czyli „tylko” sprzed około 10 tys. lat.
Inwestycje w infrastrukturę śródlądową powinny zacząć się od zwiększenia żeglowności rzek poprzez pogłębianie koryta głównego. Dopiero wtedy można będzie myśleć o zwiększeniu wodnego transportu towarowego w Polsce - oceniła dla PAP Marta Waldmann z Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego.
Mimo że niektóre rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze, to przez suszę zbiorniki mają dużą rezerwę i mogą przyjąć spore ilości wody, co minimalizuje ryzyko lokalnych powodzi - powiedział PAP hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski. Ekspert zwraca uwagę na tereny, w których przekroczono stany ostrzegawcze.
Ulewne deszcze spowodował niż genueński. Mieliśmy szczęście, bo dotknął on przede wszystkim wschodnią Polskę - powiedział PAP prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dodał, że był to poważny test dla infrastruktury tamtejszych miast oraz okazja do ćwiczeń służb.
Jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas trąby powietrznej jest łazienka, zwłaszcza wanna – powiedział PAP dr Kamil Leziak, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że choć przed nam sezon groźnych zjawisk pogodowych, to w Polsce nie powstanie amerykańska „aleja tornad”.
Upały powodują nawet trzy razy większe parowanie wody z rzek. Niewykluczone, że Wisła będzie punktowo osiągać bardzo niski stan – powiedział PAP prof. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jego zdaniem likwidacja suszy hydrologicznej będzie możliwa dopiero na jesieni.