Zwiększona masa ciała przekłada się na częstotliwość występowania ponad 200 jednostek chorobowych - ostrzega w rozmowie z PAP prof. Piotr Dobrowolski. Ponad połowa Polaków (59 proc.) ma problem z nadmierną masą ciała - alarmuje prof. Aleksander Prejbisz, który zaleca zmianę stylu życia i regularne badania.
Wyniki badań pacjenta, u którego przed kilkoma dniami wykryto maczugowce błonicy jest nietoksynotwórczy; oznacza to, że nie wywołuje on błonicy - poinformował w piątek Wojewódzki Szpitalu Specjalistyczny w Olsztynie.
Niedrogie, szybko działające jonoselektywne elektrody strzykawkowe do ilościowego oznaczania poziomu potasu w produktach spożywczych i suplementach diety opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Emilii Witkowskiej Nery.
Wczesne zdiagnozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu jest bardzo ważne dla skutecznej terapii dziecka - mówiły ekspertki w czwartek w Warszawie. Ich zdaniem warto, by wprowadzić do bilansu 2-latka obserwację dziecka pod kątem spektrum autyzmu.
37 proc. zgonów w Polsce w 2023 r. było spowodowanych chorobami układu krążenia, a choroba otyłościowa stała się jednym z wiodących problemów zdrowia w Polsce – powiedział PAP prof. Piotr Dobrowolski, kardiolog.
Około 50 proc. osób studiujących w Polsce odczuwa wysoki poziom stresu, a ponad 31 proc. pracowników akademickich - wysokie nasilenie symptomów zaburzeń afektywnych, m.in. depresji - wynika z raportu badaczy Uniwersytetu SWPS.
Szpital uniwersytecki w Rzeszowie rozpoczyna badania, które mają sprawdzić czułość testu na endometriozę opracowanego przez polskich naukowców. Pacjentkom, które podejrzewają u siebie chorobę, proponuje bezpłatne testy diagnostyczne.
Lekarze wyleczyli sześcioletnie dziecko, które było chore na błonicę. W środę opuściło szpital - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Janina Kulińska. Dorosły chory opuścił szpital w zeszłym tygodniu.
Aż 50-60 proc. pacjentów z chorobami przewlekłymi w Europie nie przestrzega zaleceń terapeutycznych - alarmują specjaliści z okazji przypadającego 27 marca Światowego Dnia Aherence.
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. Zanim przestawimy zegarki, warto wyregulować nasz rytm dobowy, by zmiana czasu była jak najmniej odczuwalna dla organizmu - zachęca prof. Elżbieta Pyza.