Opracowanie testu wykrywającego raka jajnika na podstawie badania próbki krwi zakłada jeden z projektów, który będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Agencja Badań Medycznych wybrała 57 projektów biomedycznych ze zgłoszonych 224.
Żyjemy w czasach epidemii chorób neurologicznych; chorób mózgu, w tym udarów, wciąż przybywa – powiedziała PAP prof. Anna Kostera-Pruszczyk, szefowa Katedry i Kliniki Neurologii WUM. Dodała, że tysiące ludzi będą musiały żyć z ich konsekwencjami w postaci niepełnosprawności przez wiele lat.
Niestosowanie się do zaleceń terapeutycznych przez pacjentów jest jednym z największych wyzwań w opiece medycznej. Z tego powodu co roku umiera w Europie aż 200 tys. osób – alarmowali w środę eksperci.
Włosy mogą być cennym źródłem informacji o stanie zdrowia, w tym o niedoborach składników mineralnych, przyjmowanych środkach psychoaktywnych oraz lekach - powiedziała PAP prof. Elżbieta Wojaczyńska, chemiczka z Politechniki Wrocławskiej.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) opracowali system, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do głosowego wypełniania dokumentacji medycznej przez lekarzy. W przyszłości będzie on mógł być wykorzystywany m.in. w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Aż 30 proc. osób cierpiących na depresję ma lekooporną, czyli trudniejszą w leczeniu postać choroby. Ratunkiem dla tych osób może być terapia w ramach programu lekowego, jednak w Polsce skorzystało z niego na razie ok. 300 pacjentów – podkreśla psychiatra prof. Piotr Gałecki.
Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z IGF PAN.
Komórki macierzyste podane szczurom po udarze mózgu w znacznym stopniu przywracały zwierzętom sprawność. Terapia działała nawet wówczas, gdy zastosowano ją dopiero w miesiąc od momentu powstania uszkodzenia.
Zespół z udziałem wrocławskich naukowców wykazał, że jony srebra wprowadzone do hydroksyapatytu, biomateriału wykorzystywanego w stomatologii, zmniejszają ryzyko infekcji. Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.