Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

 • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka
  Prawo

  Rząd planuje przeniesienie nadzoru nad PAN na ministra nauki

  Przeniesienie nadzoru nad Polską Akademią Nauk z premiera na ministra nauki - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PAN. Założenia dokumentu opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

 • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L), wiceminister tego resortu Marek Gzik (C) i prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski (P) podczas konferencji nt. przejęcia przez MNiSW nadzoru nad NCBR (sko) PAP/Paweł Supernak
  Prawo

  Projekt: rząd planuje, aby minister mógł odwołać dyrektora NCBR przed upływem kadencji

  Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie mógł zostać odwołany przed upływem kadencji przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń nowelizacji ustawy opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

 • Warszawa, 02.03.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 2 bm. Prezydent skieruje do Sejmu RP projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej. (kf) PAP/Radek Pietruszka
  Prawo

  Opublikowano założenia projektu ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej M. Kopernika

  Likwidacja Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika to cel ustawy, której projekt przygotowano w resorcie nauki, a którego założenia przedstawiono w poniedziałek na stronie KPRM. Jak uzasadniono, oba ciała dublują zadania i rozwiązania ustrojowe innych instytucji.

 • 19.06.2024. Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
  Prawo

  TK: nowelizacja o NCBR niekonstytucyjna, do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów

  Nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia br. jest niekonstytucyjna, do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku prezydenta Andrzeja Dudy.

 • 19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz
  Prawo

  Zespół doradczy przy PAN przedstawił propozycje zmian ewaluacji jakości działalności naukowej

  Rezygnacja z systemu ewaluacji jednostek naukowych i zastąpienie go systemem oceny środowiskowej (peer review) jest jedną z propozycji zmian przedstawioną przez zespół doradczy przy Polskiej Akademii Nauk - wynika z informacji na stronie PAN.

 • Katowice, 07.05.2024. Sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

  Wiceminister Gzik: w projekcie ustawy o PAN jest kilka punktów spornych

  Jest kilka punktów spornych w projekcie nowej ustawy o PAN, nad którą pracuje resort nauki - powiedział serwisowi Nauka w Polsce wiceminister nauki prof. Marek Gzik. Dodał, że najwięcej obaw ze strony Akademii dotyczy kwestia nadzoru nad wydatkowaniem środków.

 • Fot. Adobe Stock
  Prawo

  Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  Zwiększenie możliwości uzyskania certyfikatu znajomości j. polskiego jako obcego oraz ułatwienie organizowania egzaminów z j. polskiego przewiduje projekt nowelizacji dwóch ustaw - o języku polskim i o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Projekt przygotowany przez resort nauki trafił do konsultacji.

 • Fot. Adobe Stock
  Ziemia

  Ekspert: potrzebujemy nowych przepisów odnośnie GMO

  Nowe techniki manipulacji genetycznej roślin są dużo bezpieczniejsze od starszych. Potrzebujemy znacznej liberalizacji przepisów odnośnie badań nad takimi roślinami i wprowadzania ich do upraw - przekonuje w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Rafał Barański. "Pomysł Komisji Europejskiej, aby złagodzić regulacje odnośnie nowych GMO to krok w dobrym kierunku" - dodał kierownik Katedry Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 • Fot. Adobe Stock
  Prawo

  Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  Resort nauki chce rozszerzyć liczbę informacji na dokumentach poświadczających przebieg lub ukończenie studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Doszłaby m.in. data rozpoczęcia i zakończenia studiów, liczba godzin zajęć prowadzonych zdalnie i informacje nt. miejsca odbywania praktyk zawodowych.

Najpopularniejsze

 • Fot. Adobe Stock

  Krytyczny autostereotyp Polaków w memach o nosaczu sundajskim

 • Opłaca się studiować w małych miastach

 • Prof. Ekiert: rozpadają się tradycyjne wzory finansowania uniwersytetu

 • Czas na przybyszów z przyszłości? Dlaczego nie! Fizycy zrobili w teorii miejsce na tachiony

 • Przyczajony gryzoń, ukryty spryt! Myszy mogą celowo oszukiwać w ucieczce

 • Fot. Adobe Stock

  ONZ/ Światowa populacja wzrośnie do szczytowej wartości 10,3 mld w latach 80. XXI wieku

 • Plemniki i komórki jajowe winne różnic w długości życia

 • Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

 • Awaria silnika drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX

 • 55. rocznica lądowania na Księżycu

Bozon Higgsa (kolor niebieski) może powstać wskutek interakcji gluonów (żółty) podczas zderzeń protonów. Protony składają się z dwóch kwarków górnych (czerwony) i jednego dolnego (fioletowy), wiązanych przez gluony tak silnie, że w tworzącym się morzu cząstek wirtualnych (szary) mogą się pojawiać bardziej masywne kwarki i antykwarki, na przykład piękne, których obecność także wpływa na proces narodzin bozonów Higgsa. (Źródło: IFJ PAN)

Po 12 latach badań Higgs dalej nie zdradza nam elementów nowej fizyki

Nawet po dokładniejszych trwających już 12 lat badaniach własności bozonu Higgsa nic nie wskazuje na to, że można będzie dzięki niemu rozszerzyć Model Standardowy o elementy nowej fizyki - pokazują nowe analizy z udziałem Polaków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera