Podziwiane za trele słowiki przez rok słuchają piosenek innych osobników, zanim zaczną śpiewać - powiedział PAP prof. Michał Budka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Dodał, że z kolei szpaki, by zapamiętać nową frazę, muszą pozbyć się z pamięci starszych dźwięków.
Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzą nowe mapy i plany ochrony dla najcenniejszych obszarów podkarpackiej przyrody. Wykorzystają do tego technologię GIS i sztuczną inteligencję. Na przygotowanie dokumentów mają dwa i pół roku.
Metrowe, cylindryczne, z wystającą anteną - podwodne roboty oceanograficzne Argo zbierają dane o Bałtyku. Zdarzało się, że były przypadkowo wyławiane, wzbudzając niepokój, gdyż przypominają kształtem torpedę. Dlatego Instytut Oceanologii PAN umieszcza na nich wyraźne oznaczenia - zwraca uwagę oceanograf dr Daniel Rak.
Hydrobiolodzy z zaniepokojeniem zaobserwowali nad rzeką Lubatówką w Polsce (Podkarpacie, okolice Krosna) dzikie zarośla bambusa Bisseta, uznawanego w wielu rejonach świata za obcy gatunek inwazyjny. Niepokój ekologów budzi też pojawienie się w środowisku naturalnym miskanta olbrzymiego. W Sanie wyłowiona była pirania.
Zanieczyszczenie światłem wpływa nie tylko na ludzi, ale także – i to bardzo silnie – na rośliny. Zakłóca ich wzrost, kwitnienie i odporność, co odbija się na ekosystemach, plonach i produkcji żywności. Tymczasem jest to problem, który w stosunkowo łatwy sposób można częściowo ograniczyć - uważają naukowcy.
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek roztocza. Jest on pasożytem skórnym, który powodował groźne objawy chorobowe w obrębie głowy u małpiatki galago senegalskiego.
Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego szacują straty jakie powstały w wyniku pożaru; ogień strawił ok. 0,4 ha siedliska Natura 2000 bory i lasy bagienne - poinformował w piątek resort klimatu i środowiska. Dodano, że obecnie sytuacja w parku jest stabilna, a ogień nie rozprzestrzenia się.
Do końca wieku przy obecnym tempie wzrostu temperatury na Ziemi prawie 400 gatunków płazów (7,5 proc.) zostanie wypchniętych poza tolerowany przez nie zakres temperatur - pokazuje międzynarodowa prognoza obejmująca ponad 60 proc. gatunków płazów.
Skały i minerały to nie tylko obiekty badań, ale także zapis zmian klimatu, historii planety oraz zasób, którego ochrona i zrównoważone wykorzystanie stają się coraz pilniejszym wyzwaniem – powiedział PAP geolog Michał Poros.
W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpoczęło się kwitnienie kolekcji ponad 50 tys. tulipanów w 30 odmianach. Wystawę będzie można zwiedzać również w czasie Świąt Wielkanocnych.