Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na opracowanie systemów do pozyskiwania zasobów z księżycowego regolitu. Inicjatywa jest otwarta dla różnych uczestników – od studentów, po startupy. Propozycje można zgłaszać do 20 lutego 2025 r.
Czworo amerykańskich astronautów NASA, którzy znajdują się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), oddało głos w wyborach prezydenckich w USA – poinformował we wtorek portal Space.com.
Pierwszy wykonany z drewna satelita LignoSat niebawem dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną - poinformowała we wtorek agencja AFP. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii chcą zbadać wytrzymałość materiałów, które mogłyby zastąpić nieprzyjazne dla środowiska aluminium.
Dzięki miniaturowym „grzejnikom” ze złota można ochronić powierzchnię implantów przed bakteriami – informują naukowcy w piśmie „Nano Letters”.
W porównaniu z sytuacją sprzed pandemii Covid-19 Amerykanie spędzają dziennie poza domem około godzinę mniej, co wydaje się być trwałym skutkiem pandemii – informuje „Journal of the American Planning Association”.
Ryzyko wystąpienia u danej osoby doświadczeń podobnych do psychotycznych może być uwarunkowane zarówno problemami z koncentracją w dzieciństwie, jak i czynnikami genetycznymi - informuje „Nature Mental Health”.
Naukowcy wykazali związek między 22 pestycydami i nowotworami prostaty. Cztery z tych substancji wiązały się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu choroby.
Kapsuła lądująca z trzema tajkonautami misji Shenzhou-18 (Boski Statek) wylądowała w rejonie Dongfeng na pustyni Gobi, w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej w poniedziałek o godz. 1.24 czasu lokalnego (18.24 w niedzielę w Polsce) - poinformowała agencja Xinhua. Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 192 dni.
Naukowcy z Australii opracowali sposób na orbitalne pomiary zanieczyszczenia plaż plastikowymi odpadami. To duża pomoc w walce z tym groźnym zanieczyszczeniem środowiska.