Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.05.2018 aktualizacja 05.03.2024

O serwisie

Nauka w Polsce to największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce. Jest dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. 


Głównym zadaniem serwisu jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowanie ich osiągnięć, m.in. w obszarze innowacyjności. Misją serwisu jest także promocja osiągnięć polskich naukowców w kraju i na świecie i działanie na rzecz zwiększenia rozpoznawalności ich wyników.


Celem serwisu jest również promocja osiągnięć, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.
Raz w roku serwis Nauka w Polsce wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki (dawniej Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego) organizuje konkurs Popularyzator Nauki. Jego zwieńczeniem jest uroczyste wręczenie nagród osobom i instytucjom, które poprzez swoje działania mają pozytywny wpływ upowszechnianie osiągnięć nauki w polskim społeczeństwie.


Archiwum serwisu zawiera kilkadziesiąt tysięcy tekstów i materiałów multimedialnych. Dotyczą one m.in. nowatorskich i ciekawych badań, zawierają też wypowiedzi ekspertów oraz komentarze do wydarzeń związanych z finansowaniem i stanowieniem prawa dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego. 


Serwis istnieje od 2004 r, jego koncepcja powstała w wyniku współpracy Ministerstwa Nauki (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) oraz Polskiej Agencji Prasowej. Każdego dnia ukazuje się w nim kilkanaście tekstów. Ich autorami są dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej i współpracownicy Fundacji PAP: osoby o wykształceniu m.in. dziennikarskim, psychologicznym, astronomicznym, filozoficznym, biologicznym i medycznym.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024