Włochy/Rekordowy sezon grypowy: 8 mln zachorowań, szczyt już minął

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Prawie 8 milionów przypadków grypy zarejestrowano we Włoszech od początku tego sezonu w październiku zeszłego roku - podał krajowy Instytut Zdrowia. Jak zaznaczono, minął już szczyt zachorowań, a był on tak wysoki, jak nigdy wcześniej. Lekarze ostrzegają że wirus będzie jeszcze intensywnie szerzył się w najbliższych tygodniach.

W biuletynie Instytutu Zdrowia poinformowano, że w tygodniu szczytu zachorowań zanotowano ponad 18 przypadków grypy na tysiąc mieszkańców, czyli 1,1 miliona przypadków. Nigdy wcześniej nie był on we Włoszech tak wysoki.

Chorują przede wszystkim dzieci w wieku poniżej pięciu lat.

Lekarze podkreślają, że sezon grypowy będzie jeszcze trwał i z całą pewnością okaże się jednym z najbardziej intensywnych w historii monitoringu przebiegu tej choroby. Przewiduje się, że łączna liczba przypadków może przekroczyć 14 milionów, czyli będzie wyższa niż w zeszłym roku, gdy sezon już uznano za wyjątkowo ciężki, a grypę za szczególnie agresywną.

Specjaliści z Instytutu Zdrowia dalej apelują do ludzi najsłabszych i najbardziej narażonych na powikłania aby się zaszczepili. Zrobiło to prawie 9,5 miliona osób. W kategorii wiekowej powyżej 65 lat zaszczepiło się 45 procent populacji.

Masowe zachorowania z poważnymi komplikacjami w postaci zapalenia płuc wywołały bardzo trudną sytuację w placówkach pogotowia ratunkowego w całych Włoszech. Są one oblegane, a czas oczekiwania na wolne miejsce w szpitalu znacznie się wydłużył.

Z analiz sytuacji jasno wynika, że w tym roku Covid-19 ustąpił miejsca grypie - zaznaczają wirusolodzy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera