Peru/ Naukowcy: „mumie kosmitów” to tylko figurki z kości

12.01.2024 EPA/Paolo Aguilar
12.01.2024 EPA/Paolo Aguilar

Dwa tajemnicze przedmioty znalezione jesienią na lotnisku w stolicy Peru, Limie, i określane przez niektórych jako „mumie kosmitów”, mają całkowicie ziemskie pochodzenie: to figurki zrobione prawdopodobnie z kości zwierząt i ludzi – ocenili peruwiańscy naukowcy.

„Nie są to istoty pozaziemskie. To lalki zrobione z kości zwierząt z tej planety, połączone nowoczesnym klejem syntetycznym” – oświadczył na konferencji prasowej w Limie archeolog z peruwiańskiego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Flavio Estrada.

„To całkowicie zmyślona historia” – podkreślił naukowiec, odnosząc się do teorii o pozaziemskim pochodzeniu „mumii”.

Dwie figurki zostały znalezione w kartonowym pudle w biurze firmy kurierskiej DHL na lotnisku w Limie. Wykonano je w taki sposób, by przypominały zmumifikowane ciała ubrane w tradycyjne stroje regionu andyjskiego. Niektóre media spekulowały, że mogą pochodzić z kosmosu.

12.01.2024 EPA/Paolo Aguilar
12.01.2024 EPA/Paolo Aguilar 

W ubiegłym roku meksykański ufolog Jaime Maussan przykuł uwagę mediów, gdy zaprezentował w tamtejszym Kongresie rzekome wysuszone ciała niewielkich istot z wydłużonymi głowami i trzema palcami u rąk i nóg. Twierdził, że mają one około 1000 lat, zostały znalezione w Peru i „nie stanowią części naszej ziemskiej ewolucji”.

Większość ekspertów odrzucała te twierdzenia jako fałszywe i oceniała, że figurki - zrobione prawdopodobnie z części starożytnych mumii i kości ludzi lub zwierząt - z pewnością pochodziły z Ziemi. Na konferencji w Limie również podkreślili, że przedmioty pokazane w Meksyku nie są pozaziemskie. (PAP)

anb/ kb/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera