Uczelnie i instytucje

Gdynia/ Akademia Marynarki Wojennej podpisała umowę o współpracy z Airbus Helicopters

Gdynia, 24.01.2024. Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht (L) oraz  prezes Airbus Helicopters Polska Tomasz Krysiński (P) podczas podpisania umowy o współpracy pomiędzy Airbus Helicopters w Polsce i Akademią Marynarki Wojennej, 24 bm. w w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. (ad) PAP/Adam Warżawa
Gdynia, 24.01.2024. Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht (L) oraz prezes Airbus Helicopters Polska Tomasz Krysiński (P) podczas podpisania umowy o współpracy pomiędzy Airbus Helicopters w Polsce i Akademią Marynarki Wojennej, 24 bm. w w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. (ad) PAP/Adam Warżawa

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Airbus Helicopters w Polsce podpisały w środę umowę o współpracy. Obejmuje ona praktyki i staże przemysłowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpracę przy projektach badawczych, technologicznych i w zakresie doktoratów wdrożeniowych.

Podpisana w środę umowa zakłada współpracę przy wspólnych działaniach w zakresie wdrażania projektów służących rozwojowi nauki i przemysłu – powiedziała prodziekan ds. kształcenia i studenckich Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW dr Agata Załęska-Fornal

Dokument sygnowali rektor uczelni kontradmirał prof. Tomasz Szubrycht oraz prezesa Airbus Helicopters Polska Tomasz Krysiński.

Umowa obejmuje projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej akademii oraz współpracę przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi. Jak wskazują przedstawiciele uczelni, otwiera też drogę do organizacji wspólnych seminariów i konferencji, wykładów na temat technologii śmigłowcowych prowadzonych przez ekspertów Airbus Helicopters, staży i praktyk przemysłowych dla wykładowców i studentów, a także współpracy w zakresie studiów doktoranckich nad bieżącymi projektami rozwojowymi.

"My, jako akademia, dajemy naszych naukowców i ich wiedzę, a Aribus Helicopters daje nam możliwość zobaczenia najnowszych rozwiązań technologicznych" - wyjaśniła prodziekan Załęska-Fornal.

Podkreśliła, że w ciągu najbliższego miesiąca zbierze się grupa robocza, która skonkretyzuje obszar wspólnych działań.

W Akademii Marynarki Wojennej studenci kształcą się m.in. na kierunkach: nawigacja, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, automatyka i robotyka, informatyka oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

Jak podkreśliła prodziekan, studenci każdego z kierunków, w ramach współpracy z Airbus, "znajdą coś dla siebie". "Obecnie technologie morskie i powietrzne są ze sobą powiązane" - powiedziała, jako przykład powiązania tych technologii podając "okręty wojenne, wyposażone w lotnictwo pokładowe w postaci samolotów i śmigłowców oraz bezzałogowych statków powietrznych i bezzałogowych pojazdów podwodnych".

Zaznaczyła, że zadaniem uczelni jest kształcenie w takich obszarach i takich specjalistów, którzy po ukończeniu studiów w Akademii, a często będących jeszcze w trakcie studiowania, będą wsparciem dla firm.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na oficerów oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy.

Airbus Helicopters (do 2013 r. Eurocopter) powstało ponad 30 lat temu z połączenia francuskiej firmy Aérospatiale i niemieckiego koncernu DASA. To międzynarodowe przedsiębiorstwo lotnicze produkujące i serwisujące nowoczesne śmigłowce różnych konstrukcji. Maszyny AH przeznaczone są do rozmaitych celów od miejskiego transportu osobowego, poprzez śmigłowce ratownicze, medyczne, dla służb mundurowych i dla armii do współpracy w przemyśle kosmicznym.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Katowice/ Wystąpienie noblisty i 20 scen podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera