Uczelnie i instytucje

Kraków/ 10 instytucji chce powołać centrum edukacyjno-badawcze i szkolenia służb ratowniczych

Adobe Stock
Adobe Stock

10 instytucji – państwowych, samorządowych, naukowych, dydaktycznych oraz reprezentujących służby ratownicze – zamierza powołać centrum edukacyjno-badawcze i szkolenia służb ratowniczych w Małopolsce. Siedzibą podmiotu zajmującego się szeroko pojętym bezpieczeństwem ma być Kraków.

W czwartek podpisano list intencyjny w sprawie podjęcia działań zmierzających do powołania nowej instytucji. Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Politechniki Krakowskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych.

„Centrum ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców całego regionu” - wskazał wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Sygnatariusze dokumentu deklarują podjęcie starań o wsparcie merytoryczne i finansowe (m.in. ze środków unijnych) dla idei utworzenia w krakowskich Czyżynach infrastruktury do prowadzenia badań naukowych, działań edukacyjnych i kulturalnych oraz szkoleń w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.

„Utworzenie lokalnej jednostki zajmującej się naukowymi badaniami różnego typu zagrożeń oraz szkoleniem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Małopolsce wynika z pilnej konieczności zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu” - podkreślono w liście intencyjnym.

„Centrum może się stać się w tej części Europy unikatową jednostką edukacyjno-badawczo-szkoleniową w obszarach: transportu, ratownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego” – zapowiadają sygnatariusze listu.

Nowa instytucja – wskazują jej pomysłodawcy – miałaby zająć odpowiednio zagospodarowany fragment pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, pozostającego w administracji Muzeum Lotnictwa Polskiego i Politechniki Krakowskiej.

„Pozwoliłoby to zachować w należytym stanie lotnicze i historyczne dziedzictwo związane z terenem dawnego lotniska, a jednocześnie otworzyłoby przed tą zabytkową przestrzenią nowe możliwości” - ocenił rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Zgodnie z jego zapowiedziami, uczelnia podjęła już współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczpospolitej Polskiej mającą na celu przygotowanie konkursu na zagospodarowania przestrzenne terenu wokół pasa startowego. „Z założeniem, że ma to być miejsce pełne zieleni i otwarte dla mieszkańców, wolne od +betonozy+ i wielkich gmachów” - zaznaczył rektor uczelni.(PAP)

rgr/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera