Japonia/ JAXA: lądownik SLIM odzyskał zasilanie, wznowiliśmy misję na Księżycu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 10 dni po historycznym lądowaniu na Księżycu, japoński lądownik SLIM odzyskał zasilanie i wznowił operacje – poinformowała w poniedziałek japońska agencja kosmiczna JAXA.

Agencja celowo odłączyła zasilanie pojazdu niecałe trzy godziny po lądowaniu, ponieważ jego ogniwa słoneczne były ustawione pod niewłaściwym kątem i nie generowały prądu.

W niedzielę wieczorem czasu lokalnego (około południa w Polsce) "udało nam się nawiązać łączność ze SLIM i wznowiliśmy operacje" – oświadczyła JAXA na portalu X. "Natychmiast rozpoczęliśmy obserwacje naukowe" przy użyciu kamery pokładowej – dodano.

Moduł SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) wylądował na Księżycu w sobotę o godz. 0.20 w Japonii (piątek, godz. 16.20 w Polsce) zaledwie 55 metrów od zaplanowanego miejsca, co oznacza, że główny cel misji - lądowanie modułu w promieniu do 100 m od wyznaczonego miejsca - został osiągnięty.

Jednak z powodu problemu z silnikiem na ostatnich kilkudziesięciu metrach opadania, SLIM wylądował w niezamierzonej orientacji. Ogniwa słoneczne zostały skierowane na zachód, przez co nie otrzymywały światła słonecznego. Aby uniknąć sytuacji, w której ponowne uruchomienie lądownika byłoby utrudnione, JAXA odcięła zasilanie niespełna trzy godziny później.

Ogniwa słoneczne prawdopodobnie wznowiły generowanie zasilania po tym, jak zmiana warunków oświetleniowych pozwoliła mu złapać światło słoneczne – oświadczyła agencja w poniedziałek.

JAXA nie ma jasnej daty, kiedy SLIM zakończy swoją działalność na Księżycu. Według agencji lądownik nie został zaprojektowany, aby przetrwać księżycową noc. Kolejna księżycowa noc rozpocznie się w czwartek.

W związku z tym agencja nie podjęła prób zmiany ustawienia pojazdu, tylko przystąpiła do realizacji badań.

JAXA uważa, że obszar, na którym wylądował "księżycowy snajper" jest bogaty w oliwin, stosunkowo ciężki minerał, który prawdopodobnie istniał pod skorupą Księżyca zanim został wyrzucony przez uderzenie meteoru.

Naukowcy chcą przeanalizować skład oliwinu, porównać go z tym na Ziemi i znaleźć wskazówki dotyczące formowania się Księżyca. Według jednej z teorii Księżyc powstał z odłamków powstałych w wyniku zderzenia Ziemi z inną małą planetą.

Aby zbadać skład oliwinu, SLIM wyposażony jest w kamerę wielopasmową, która pozwala naukowcom analizować widma światła słonecznego odbitego od otaczających skał. (PAP)

krp/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera