Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
01.02.2024 aktualizacja 02.02.2024

Polak autorem zdjęcia dnia NASA

Fot. Marcin Ślipko Fot. Marcin Ślipko

Polski fotograf Marcin Ślipko jest autorem Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA z 31 stycznia br. Fotografia przedstawia nocne niebo nad Dolnym Śląskiem, a dokładniej - nad Śnieżką.

Astronomy Picture of the Day (APOD) to inicjatywa NASA zapoczątkowana w 1995 r. Polega na codziennej prezentacji wybranego zdjęcia Kosmosu, wyłonionego spośród tysięcy prac nadesłanych z całego świata.

31 stycznia to wyróżnienie, uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w środowisku astrofotografów, przypadło Polakowi.

"Zdjęcie, które przyniosło Polakowi ten zaszczytny tytuł, zostało wykonane z terenu Polski, dokładniej z regionu Dolnego Śląska, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość" - zwróciło uwagę w mediach społecznościowych pismo "Astronomia - miesięcznik dla miłośników nocnego nieba".

Według "Astronomii" Marcin Ślipko jest 10. Polakiem w historii, który otrzymał to wyróżnienie.

"Jest to niewątpliwie wspaniała chwila dla mnie i wszystkich tych, co trwają przy mnie w mojej pasji" - napisał autor zdjęcia w mediach społecznościowych.

Zdjęcie przedstawia konstelację Oriona na tle Śnieżki.

mś
Fot. Marcin Ślipko

"Sfotografowano cały fragment nocnego nieba, w tym Oriona, wznoszącego się nad Śnieżką, górą na granicy Polski i Czech. Sekwencja długich ekspozycji ukazuje wiele słabo widocznych obiektów, w tym Mgławicę Oriona i Płomień, obie otoczone zakrzywioną Pętlą Barnarda. Przedstawiona kompozycja kamery szerokokątnej uchwyciła także ikony nocnego nieba, w tym niebieską gromadę gwiazd Plejady na górze zdjęcia i czerwoną Mgławicę Rozeta na lewo od Oriona. Znane gwiazdy w kadrze to Procjon, Betelgeza, Rigel i Aldebaran. W nadchodzących miesiącach Orion będzie pojawiał się sukcesywnie wyżej na niebie o zachodzie słońca" - czytamy w opisie zdjęcia na stronie APOD NASA.

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024