Historia i kultura

Świdnica/ Podczas prac remontowych znaleziono dwie amfory datowane na VII-VIII w. p.n.e

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dwie amfory, zabytki kultury łużyckiej, znaleziono w Świdnicy (Dolnośląskie) podczas prac remontowych przy przebudowie ulicy Kraszowickiej. Naczynia pochodzą ze starszej fazy okresu epoki żelaza, ok. 750 – 650 r. p. n. e.

Amfory znaleziono na terenie cmentarza z okresu kultury łużyckiej, który odkryto w połowie XIX w. podczas budowy linii kolejowej do ówczesnego Dzierżoniowa. Badania archeologiczne rozpoczęły się tam na początku XX w. „Zbadano wówczas kilkadziesiąt grobów. Znaleziono w nich urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże” – przypomniała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska.

Teraz w tym miejscu prowadzony jest remont ulicy Kraszowickiej. Podczas prac archeolodzy znaleźli kolejne zabytki kultury łużyckiej. Dwie amfory datowane są na starszą fazę okresu epoki żelaza, ok. 750–650 r. p. n. e. Czarne naczynia zdobione są rytymi ornamentami w postaci poziomych i skośnych linii.

„Znaleziska i ich zawartość poddane zostaną dalszej specjalistycznej ekspertyzie. Po zakończeniu badań najprawdopodobniej zostaną wystawione w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy” – podała rzeczniczka świdnickiego magistratu.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera