Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
20.02.2024 aktualizacja 20.02.2024

Naukowcy z Politechniki Opolskiej modyfikują holter EKG

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Holter EKG może nie tylko rejestrować przebieg pracy serca, ale i monitorować oddech pacjenta - to efekt pracy zespołu naukowców Politechniki Opolskiej.

Zmodyfikowanie holtera EKG to inicjatywa prof. Jerzego Sachy z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, który jest także kierownikiem Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

"Obecnie do wykonania obu pomiarów stosuje się dwa różne urządzenia. Jedno do rejestracji pracy serca, drugie monitorujące unoszenie się klatki piersiowej. Każde z nich wymaga zastosowania odrębnego sprzętu. To z kolei niesie za sobą szereg utrudnień: każde dodatkowe urządzenie ogranicza ruchomość pacjenta czy też potrzebna jest synchronizacja zarejestrowanych sygnałów EKG oraz sygnałów związanych z aktywnością oddechową. Prof. Sacha zaproponował, żeby bezpośrednio z przebiegu elektrokardiograficznego odczytywać również częstotliwość oddechową" - wyjaśnił prof. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Opracowane przez naukowców politechniki holtery mają być przyjazne dla użytkowników, a do ich obsługi nie będą konieczne dodatkowe szkolenia. Praca z urządzeniem może być wykonywana w dwóch trybach. Pierwszy z nich, to standardowy system jak holter EKG, gdzie po zakończeniu pomiaru lekarz dokonuje za pomocą specjalnego oprogramowania obróbkę przebiegów EKG w celu wyłonienia tzw. fali oddechowej oraz w wyniku jej przetwarzania częstości oddechowej - tzw. postprocessing. Drugi sposób to ingerencja w strukturę urządzenia, umożliwiająca bezpośrednio, w czasie rzeczywistym, wyświetlanie zmierzonej częstości oddechowej.

"Mamy zgodę Komisji Bioetyki, do tej pory zbadaliśmy kilkanaście osób. Przed nami badania na znacznie większej liczbie osób. Przed nami także zaawansowana analiza wyników, które pozwolą na ustalenie, dla jakiego pacjenta odpowiednia jest dana metoda. Ponieważ w Katedrze Automatyki zajmujemy się również konstrukcją urządzeń pomiarowych, mamy w planie stworzenie w przyszłości prototypu urządzenia integrującego akwizycję sygnału EKG oraz obliczanie częstości oddechowej" - powiedział prof. Szmajda. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024