Japonia/ JAXA: stał się "cud", lądownik SLIM przetrwał noc księżycową

EPA/FRANCK ROBICHON 25.01.2024
EPA/FRANCK ROBICHON 25.01.2024

Japoński lądownik, który w styczniu jako pierwszy w historii precyzyjnie wylądował na Księżycu, wznowił komunikację z Ziemią – podała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. Zespół mówi o "cudzie", ponieważ pojazd nie został zaprojektowany do przetrwania nocy księżycowej, podczas której temperatury sięgają minus 170 st. C.

"Zeszłej nocy wysłano polecenie do SLIM i otrzymano odpowiedź, co potwierdza, że SLIM pomyślnie przetrwał noc na powierzchni Księżyca, zachowując jednocześnie możliwości komunikacyjne!" – poinformowała z entuzjazmem japońska agencja kosmiczna JAXA we wpisie na platformie X.

JAXA wcześniej zwracała uwagę, że SLIM nie został zaprojektowany do przetrwania ekstremalnych warunków dwutygodniowej nocy księżycowej.

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu w sobotę 20 stycznia. Choć główny cel misji, tj. precyzyjne lądowanie, został osiągnięty, okazało się, że ogniwa słoneczne maszyny zwróciły się pod niewłaściwym kątem i nie generowały prądu, co stawiało kolejne cele misji pod znakiem zapytania.

Jednak SLIM odzyskał zasilanie osiem dni później wraz ze zmianą kierunku padania promieni słonecznych. Przez kilka dni gromadził dane geologiczne ze skał księżycowych, po czym pod koniec stycznia powrócił do stanu hibernacji, aby przeczekać noc księżycową.

Zespół poinformował w innym wpisie w poniedziałek, że komunikacja z SLIM została przerwana "po krótkim czasie, ponieważ wciąż panowało księżycowe południe, a temperatura sprzętu komunikacyjnego mocno wzrosła".

"Podczas nocnej operacji SLIM wykonaliśmy zdjęcia kamerą nawigacyjną!" – napisała agencja w kolejnym wpisie zobrazowanym zdjęciem powierzchni "srebrnego globu".

Gdy temperatura spadnie, agencja planuje potwierdzić funkcjonalność lądownika, w tym kamery zdolnej do obserwacji minerałów na Księżycu. Ma ona pomóc w znalezieniu wskazówek dotyczących pochodzenia Księżyca poprzez porównanie składu mineralnego skał księżycowych z ziemskimi. (PAP)

krp/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    ADHD zdiagnozowano u co dziewiątego dziecka w USA

  • Fot. Adobe Stock

    Testy na obecność HPV co osiem lat równie skuteczne, co regularna cytologia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera