Uczelnie i instytucje

Szefowa MFiPR: NCBR wypowiada 38 umów na ponad 195 mln zł

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wypowiada 38 umów zawartych w 2023 r. na ponad 195 mln zł - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister przekazała w czwartek na platformie X (dawniej Twitter), że "NCBiR wypowiada 38 umów zawartych w 2023 na ponad 195 mln zł". Dodała, że naruszenie polegało na złożeniu nieprawdziwych oświadczeń finansowych, co wykazała kontrola ministerstwa funduszy oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

"Dalej sprawą zajmie się Prokuratura" - podsumowała Pełczyńska-Nałęcz.

W czwartek poseł KO Dariusz Joński, komentując wyniki kolejnych kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformował, że w ramach konkursu "Szybka Ścieżka" kolejne 38 projektów na kwotę blisko 113 mln zł zostanie wstrzymanych.

Kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem "Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe" prowadziło m.in. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, CBA i NIK. "Dzięki wspólnej pracy udało się powstrzymać wyprowadzenie blisko 250 mln zł na 18 projektów. Po naszych kontrolach zostało zakwalifikowane 98 projektów" - przypomniał Joński na konferencji prasowej.

Poseł Michał Szczerba (KO) wskazał, że po szczegółowej analizie urzędników KAS okazało się, że z 94 umów, które ostatecznie zostały podpisane, 38 z nich zawierało w swoich wnioskach wady formalne oraz zaświadczenia, które nie były zgodne z prawem.

W październiku ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne nieprawidłowości zarówno w procesie przygotowania i organizacji naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie "Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe", jak również na etapie wyboru projektów. Według NIK, NCBiR nie przestrzegało regulaminu konkursu oraz własnych wewnętrznych regulacji.

W grudniu 2023 roku nowo powołany wówczas minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" pełny audyt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

Michał Boroń

mick/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Rząd planuje przeniesienie nadzoru nad PAN na ministra nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera