Uczelnie i instytucje

Podręcznik do metrologii polskiego profesora przetłumaczony na chiński

Książka "Introduction to quantum metrology" prof. Waldemara Nawrockiego wydana w języku chińskim. Źródło: PUT
Książka "Introduction to quantum metrology" prof. Waldemara Nawrockiego wydana w języku chińskim. Źródło: PUT

Książka prof. Waldemara Nawrockiego poświęcona metrologii kwantowej doczekała się tłumaczenia na język chiński. Publikacja wyjaśniająca zasady dokonywania pomiarów o największej dokładności przy wykorzystaniu efektów fizyki kwantowej - polecana jest w Chinach jako podręcznik do metrologii - informuje Politechnika Poznańska.

Prof. Waldemar Nawrocki to emerytowany profesor Politechniki Poznańskiej. Jego monografia „Introduction to Quantum Metrology”, wydana oryginalnie przez Springer (wydanie 2, 2019), przetłumaczona została na język chiński i opublikowana przez Wydawnictwo CAPH w Pekinie. “Jest to pierwsza na rynku księgarskim książka z opisem nowego, międzynarodowego systemu miar SI z 2018 r.” - czytamy na stronie Politechniki Poznańskiej. Książka jest polecana jako podręcznik do wykładów z metrologii.

W książce - jak czytamy na stronie wydawcy - wyjaśnione są zasady wyznaczania kwantowych jednostek mierzalnych z punktu widzenia teoretycznego i praktycznego. Zdefiniowane są tam również na nowo podstawowe jednostki SI i wprowadzone są nowe definicje jednostek takich jak kilogram, amper, kelwin czy mol. Publikacja ta opisuje również precyzyjne urządzenia elektroniki kwantowej i ich zastosowania.

PUT
Książka "Introduction to quantum metrology" prof. Waldemara Nawrockiego wydana w języku chińskim. Źródło: PUT

Obowiązujący od 2018 r. Układ Jednostek Miar SI - jak informuje Główny Urząd Miar - oparty jest na niezmiennych stałych podstawowych, fizycznych lub technicznych. A definicje tych stałych “uniezależnione są od artefaktów i zjawisk fizycznych, charakteryzujących się niepewnością i niestabilnością odtwarzanych wartości wielkości”.

Do takich siedmiu stałych fizycznych, na których bazuje obecnie system SI są zaliczane: częstotliwość promieniowania przejścia kwantowego między dwoma nadsubtelnymi poziomami atomu cezu 133 w stanie podstawowym (na tej podstawie wyznacza się jednostkę czasu - sekundę); prędkość światła w próżni (na tej podstawie wyznacza się jednostkę odległości - metr); stała Plancka (podstawa do wyznaczenia jednostki masy - kilograma); ładunek elementarny (podstawa do wyznaczenia jednostki natężenia prądu elektrycznego - ampera); stała Boltzmanna (podstawa do wyznaczenia jednostki temperatury - kelwina); stała Avogadra (podstawa do wyznaczenia jednostki liczności materii - mola); skuteczność świetlna źródła promieniowania o częstotliwości 540 THz (podstawa do wyznaczenia jednostki światłości źródła światła - kandeli).

Aby dobrze więc zrozumieć jak wyznacza się jednostki, potrzebna jest wiedza dotycząca zjawisk kwantowych. I temu zagadnieniu poświęcona jest właśnie książka prof. Nawrockiego.

Pierwsze polskie wydanie książki "Wstęp do metrologii kwantowej" ukazało się w 2007 r. nakładem Wydawnictwa Politechniki Poznańskiej. (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera