Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

18.03.2024. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (C), rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (L) i dziekan wydziału filologicznego UG prof. Urszula Patocka-Sigłowy (L) podczas uroczystego nadania Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa uczelni w Dworze Artusa w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa
18.03.2024. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (C), rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (L) i dziekan wydziału filologicznego UG prof. Urszula Patocka-Sigłowy (L) podczas uroczystego nadania Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa uczelni w Dworze Artusa w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni.

Laudację wygłosiła prof. Małgorzata Książek-Czermińska, która podkreśliła, że czytelnicy wracają myślami do książek Tokarczuk z "nadzieją, że dzięki kolejnym spotkaniom znajdą w nich coś nie dostrzeżonego wcześniej a ważnego dla zrozumienia ludzkiej egzystencji, dla zrozumienia nas samych i świata".

Dodała, że po książki Tokarczuk sięga się również z nadzieją, że "zostanie pobudzona nasza ciekawość, dotkniemy jakiejś tajemnicy, zajrzymy w głąb rzeczywistości i nadrzeczywistości, której istnienie przeczuwam".

Podkreśliła, że można nie zgadzać się z odpowiedziami Olgi Tokarczuk, ale na pewno warto zadawać sobie pytania, które ona stawia. Omówiła także obecne w twórczości noblistki wątki, które pośrednio odnoszą się do "gdańskiego ducha".

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w liście do Tokarczuk i zebranych napisał, że władze gdańskiej uczelni, honorując ją najwyższą godnością akademicką, wyróżniły nie tylko jedną z najwybitniejszych przedstawicielek światowej literatury najnowszej, lecz także osobę zaangażowaną w działania na rzecz promocji polskiej kultury, ochrony praw człowieka oraz ochrony środowiska. "Jestem pod ogromnym wrażeniem pani twórczości, wśród której ważne miejsce zajmują powieści i eseje tłumaczone na wiele języków i wielokrotnie nagradzane w Polsce, a także na świecie" - wyjaśnił.

Przypomniał, że Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honorowego już pięciokrotnie. "Nie dziwi fakt, że pani dokonania artystyczne znalazły uznanie wśród polskiej i światowej społeczności akademickiej" - dodał.

Tokarczuk w swoim - prawie godzinnym wykładzie - przytoczyła m.in. fragment książki Tomasza Manna "Czarodziejska góra", odnoszący się do garbatej kelnerki o imieniu Emerencja.

Tytuł doktora honorowego UG został przyznany Tokarczuk przez Senat uczelni na wniosek Rady Wydziału Filologicznego za "jej twórczość literacką oraz działalność kulturalną i społeczną".

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za "Biegunów" (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za książki: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015). W 2019 roku Akademia Szwedzka i Fundacja Noblowska doceniły wyobraźnię narracyjną Olgi Tokarczuk i przyznały jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera