Uczelnie i instytucje

KEN: w październiku ruszy pierwsza ewaluacja szkół doktorskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W październiku ruszy pierwsza ewaluacja szkół doktorskich. W ogłoszonym przez Komisję Ewaluacji Nauki harmonogramie na IV kwartał 2024 r. znalazło się 15 jednostek. Rusza także nabór kandydatów na ekspertów dokonujących ewaluacji - poinformował resort nauki.

Ewaluacja jakości kształcenia w szkołach doktorskich została zapowiedziana wraz z reformą systemu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce i wprowadzeniem nowego systemu kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich.

Z końcem roku akademickiego 2023/2024 minie pierwsze pięć lat od rozpoczęcia kształcenia doktorantów przez utworzone wówczas szkoły (w październiku 2019 r.). Pozwoli to rozpocząć pierwsze ewaluacje – kolejne powinny odbywać się nie rzadziej niż co 6 lat.

Jak przypomniano w komunikacie na stronie MNiSW, ewaluację przeprowadza Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) i jest w tym całkowicie niezależna – to eksperci powołani przez przewodniczącego KEN dokonują oceny jakości kształcenia, a o wyniku tej oceny rozstrzyga uchwała KEN.

Na marcowym posiedzeniu plenarnym Komisja Ewaluacji Nauki podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu ewaluacji jakości kształcenia na IV kwartał 2024 r. Obejmuje on pierwszych 15 szkół doktorskich.

"W Polsce jest łącznie ok. 150 tego typu jednostek. Pierwszej ocenie zostanie poddanych 15 z nich. Ocena rozpocznie się w październiku tego roku. My już teraz podajemy listę szkół, aby mogły one odpowiednio wcześnie do tej oceny się przygotować" – mówi przewodniczący KEN, prof. Filip M. Szymański, cytowany w komunikacie.

Do pierwszej oceny szkoły doktorskie prowadzone przez następujące placówki:

1. Akademia Katolicka w Warszawie (Szkoła Doktorska Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie)

2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (Szkoła doktorska w dyscyplinie ekonomia i finanse, nauki prawne i nauki o zarządzaniu i jakości)

3. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (Szkoła doktorska)

4. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Szkoła doktorska)

5. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (Szkoła Doktorska Nauk o Kulturze Fizycznej)

6. Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (Szkoła Doktorska IPPT PAN)

7. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (Szkoła doktorska)

8. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu)

9. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Szkoła doktorska)

10. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu)

11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi (Międzynarodowa Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

12. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych)

13. Uniwersytet Morski w Gdyni (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Morskiego w Gdyni)

14. Uniwersytet SWPS (Szkoła Doktorska Nauk Społecznych i Humanistycznych)

15. Uniwersytet w Białymstoku (Szkoła Doktorska Nauk Społecznych).

Jak podano w komunikacie, podmioty ujęte w harmonogramie otrzymają w IV kwartale 2024 r. od przewodniczącego KEN zawiadomienie o rozpoczęciu ewaluacji wzywające do złożenia w terminie 12 tygodni raportu samooceny. Odtąd cały proces ewaluacji będzie się toczył z wykorzystaniem Systemu Ewaluacji Szkół Doktorskich, tzw. SEDok. To w nim aktywowany zostanie dla podmiotu formularz raportu samooceny.

KEN rozpoczęła też nabór kandydatów na ekspertów do przeprowadzenia ewaluacji.

Mogą się zgłaszać osoby "posiadające znaczący dorobek naukowy lub artystyczny oraz biegłą znajomość języka angielskiego", wykorzystując do tego celu formularz online znajdujący się na stronie SEDok.

Zespół oceniający jakość kształcenia w szkole doktorskiej będzie się składał z od 4 do 7 ekspertów, w zależności od stopnia złożoności szkoły doktorskiej. W skład takiego zespołu każdorazowo wejdzie: minimum jeden członek KEN (w roli przewodniczącego takiego zespołu),inni eksperci wyłonieni właśnie spośród kandydatów, którzy dokonali samodzielnego zgłoszenia, w tym co najmniej jeden zatrudniony w zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeden doktorant wybrany spośród kandydatów wskazanych przez Krajową Reprezentację Doktorantów.

"Po raz pierwszy Komisja Ewaluacji Nauki przyjęła uchwałę, która wyznaczyła harmonogram ewaluacji jakości kształcenia w szkołach doktorskich. KEN wyznaczyła pierwsze 15 szkół. Po raz pierwszy w historii będziemy ewaluowali te jednostki. Tak jak obiecywaliśmy i tak jak zapowiadał minister Dariusz Wieczorek i wiceminister Maciej Gdula – początkiem marca podamy tę listę. Zgodnie z tą obietnicą tę listę podajemy" - powiedział, cytowany w komunikacie, przewodniczący KEN.

Zapowiedział, że w maju KEN wyznaczy koleje 30 szkół do oceny na 2025 r.

Więcej na ten temat na stronie MNiSW.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera