Kazachstan/ Start rakiety Sojuz z trojgiem astronautów lecących na ISS

Start rakiety Sojuz MS-25, kosmodrom Bajkonur, Kazachstan, 23 marca 2024. EPA/YURI KOCHETKOV
Start rakiety Sojuz MS-25, kosmodrom Bajkonur, Kazachstan, 23 marca 2024. EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjska rakieta Sojuz z trojgiem astronautów lecących na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wystartowała w sobotę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Dwa dni wcześniej start Sojuza został odwołany w ostatniej chwili.

Na ISS lecą Amerykanka Tracy Dyson, Białorusinka Maryna Wasileuska i Rosjanin Oleg Nowicki. Sobotni start przebiegł bez zakłóceń.

W czwartek odpalenie Sojuza zostało zatrzymane przez automatyczny system bezpieczeństwa na około 20 sekund przed planowanym startem. Szef rosyjskiej agencji Roskosmos Jurij Borisow powiedział, że start zablokowano w związku ze spadkiem napięcia w źródle zasilania. (PAP)

wr/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera