11 naukowców skorzysta z finansowania w ramach programu „Polskie Powroty” NAWA

Fot. materiały prasowe NAWA
Fot. materiały prasowe NAWA

11 polskich naukowców wróci do kraju z zagranicznych instytucji i zbuduje własne zespoły badawcze w wybranych przez siebie uczelniach. Jest to możliwe dzięki programowi „Polskie Powroty”, realizowanemu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Doświadczeni naukowcy – czyli tacy, którzy mają w swoim dorobku prowadzenie zespołów badawczych - będą otrzymywali przez 4 lata miesięczne wynagrodzenie w wysokości 27 500 zł brutto (łącznie z kosztami dla pracodawcy). Mniej doświadczeni badacze, którzy wcześniej nie kierowali zespołami badawczymi, będą otrzymywali przez 3 lata miesięczne wynagrodzenie w wysokości 20 000 zł brutto (łącznie z kosztami dla pracodawcy).

Kraje, z których przyjadą tegoroczni laureaci to: USA, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rumunia i Francja. Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski, a dwie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po jednym laureacie programu tegorocznej edycji zatrudnią: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Śląska, Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie.

„Uniwersytet Oxfordzki, Uniwersytet w Strasburgu czy Empa - Szwajcarskie Federalne Laboratoria Nauki i Technologii Materiałów, to tylko przykładowe ośrodki, z których wyróżniający się polscy naukowcy wrócą do ojczyzny, by tu kontynuować badania” - powiedział dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki, cytowany w komunikacie przesłanym do mediów.

Podkreślił on, że „doświadczenie laureatów kolejnej edycji flagowego programu NAWA wzmocni współpracę międzynarodową polskich uczelni i instytutów. To niezwykle cenne, że polscy naukowcy decydują się rozwijać swoją ścieżkę zawodową oraz zakładać zespoły badawcze w najlepszych rodzimych ośrodkach akademickich. Dzięki temu nauka uprawiana w Polsce zyskuje nowe, międzynarodowe oblicze”.

Spośród 30 złożonych wniosków 11 otrzymało finansowanie na badania w takich dziedzinach nauki, jak: inżynieria materiałowa, nauki fizyczne, nauki chemiczne, nauki o ziemi i o środowisku, nauki biologiczne, historia i archeologia, psychologia i medycyna ogólna. Realizacja nowych projektów rozpocznie się jeszcze przed wakacjami.

Jednym z tegorocznych laureatów jest prof. Krzysztof Wieczerzak, który do tej pory pracował w szwajcarskiej instytucji Empa - Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology.

Teraz, dzięki finansowaniu z programu NAWA, jako miejsce powrotu wybrał Politechnikę Rzeszowską, gdzie zbuduje zespół badawczy skupiający się na rozwoju wysokoprzepustowej inżynierii materiałowej, z naciskiem na metody eksperymentalne.

„Mam nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Zamierzam również transferować swoją wiedzę dotyczącą komercjalizacji badań w kierunku start-upów, co może się przyczynić do wzmocnienia połączenia nauki z biznesem w Polsce” – powiedział Wieczerzak, cytowany w komunikacie. Dodał też, że zależy mu na wprowadzaniu „innowacyjnego podejścia i metody pracy, które będą inspiracją dla kolegów i studentów”.

Z finansowania w ramach sześciu edycji programu „Polskie Powroty” skorzystało 71 badaczy. Realizują oni projekty w 28 polskich uczelniach i instytutach badawczych.

Najwięcej naukowców wraca do Polski z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Dotychczas na realizację programu przekazano blisko 100 mln zł. Wartość finansowania NAWA dla 11 nowych projektów to ponad 16 500 000 zł.

Więcej informacji oraz pełna lista beneficjentów na stronie https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/nabor-w-siodmej-edycji-programu-polskie-powroty-nawa-rozstrzygniety (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera