Wirus mógłby zapobiegać grzybicy wśród płazów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Specyficzny wirus mógłby zwalczać grzyba, który zabija żaby i inne płazy na kilku kontynentach – informuje pismo „Current Biology”.

Odkryty w roku 1998 grzyb Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) zaczął być globalnym problemem pod koniec lat 90. Uszkadza skórę płazów, co prowadzi do utraty równowagi elektrolitowej i w końcu do niewydolności serca. Dotychczas przyczynił się wyginięcia ponad 500 gatunków płazów.

Płazy odgrywają ważną rolę w ekosystemach, zjadając owady - w tym szkodniki upraw i przenoszące choroby komary. Wyginięcie płazów mogłoby mieć katastrofalne następstwa.

Ponadto płazy pełnią rolę wskaźnika zmian klimatycznych – reagują na wzrost temperatur, silniejsze promieniowanie UV czy gorszą jakość wody. Bez nich trudniej będzie śledzić zmiany w środowisku.

Niektóre gatunki płazów wydają się uodparniać na Bd, na przykład dzięki odkrytej wcześniej „współpracy” z bakterią glebową Janthinobacterium lividum, która wytwarza substancje o działaniu grzybobójczym.

Odkryty przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (USA) wirus BdDV-1 zakaża grzyba Batrachochytrium dendrobatidis. Zdaniem autorów badań wirusa tego da się tak zmodyfikować, by powstrzymał zagładę płazów.

Do odkrycia BdDV-1 przyczyniły się badania, jakie prowadzono w Riverside nad genetyką populacyjną Bd w nadziei na lepsze zrozumienie tego, skąd grzyb pochodzi i jak mutuje. Badano szczepy pochodzące z różnych miejsc na świecie. Cześć wyników sekwencjonowania DNA zupełnie nie pasowała do genomu typowego grzyba – naukowcy doszli do wniosku, że to genom wirusa, który zakaził grzyba.

Wcześniej prowadzono poszukiwania wirusów atakujących Bd, ale nie udało się ich znaleźć. Grzyb ten jest zresztą trudny do badania w warunkach laboratoryjnych – jego hodowla wymaga skomplikowanych procedur. Jest też trudny do śledzenia, ponieważ na tym etapie życia potrafi się poruszać – trochę przypomina plemnik wyposażony w wić. Wreszcie większość wirusów infekujących grzyby (mykowirusów) to wirusy RNA, i takich się spodziewano. Tymczasem nowo odkryty BdDV-1 jest wirusem o jednoniciowym DNA.

Na razie wiadomo, że zakażone szczepy grzyba wytwarzają mniej zarodników, co spowalnia ich rozprzestrzenianie. Autorzy chcą sprawdzić, czy sztucznie zakażone przez nich grzyby także będę wytwarzać mniej zarodników i czy zakażenie nie zwiększy ich zjadliwości wobec płazów. Być może dzięki dalszym badaniom uda się tak zmodyfikować wirusa, aby mógł pomóc żabom, ropuchom i traszkom.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera