Profesorowie Karol Krzyżewski i Zbigniew Semadeni z medalami UW

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Medale Uniwersytetu Warszawskiego za wkład w rozwój polskiej i światowej matematyki otrzymali dwaj byli długoletni pracownicy Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW: prof. Karol Krzyżewski oraz prof. Zbigniew Semadeni – poinformowała uczelnia.

Medal UW przyznawany jest przez rektora uczelni osobom zasłużonym dla uniwersytetu. „Profesorowie Karol Krzyżewski i Zbigniew Semadeni to wybitni naukowcy z osiągnięciami o zasięgu światowym, a ich wychowankowie zajmują znaczące miejsce w nauce i praktyce w Polsce i świecie" – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW podczas uroczystości w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego.

Prof. Karol Krzyżewski specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu analizy matematycznej i matematyki finansowej. Jest jednym z twórców warszawskiej grupy zajmującej się układami dynamicznymi, z której wywodzi się wielu uznanych polskich matematyków. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Układów Dynamicznych w Instytucie Matematyki UW. W latach 90. był inicjatorem zmian w programie studiów na kierunku matematyka – wprowadzenia do programu studiów zastosowań matematyki w finansach i ubezpieczeniach.

Prof. Zbigniew Semadeni zajmuje się analizą funkcjonalną, teorią kategorii, dydaktyką matematyki i filozofią matematyki. W latach 1991–1996 był dyrektorem Instytutu Matematyki UW. Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Seattle, Sydney i Toronto. Jest autorem monografii pt. „Różne oblicza matematyki. Matematyka z historycznego, ontogenetycznego i filozoficznego punktu widzenia” przedstawiającej matematykę na tle ogólnego rozwoju kultury.

Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera