Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Prof. Wojciech Ślączka rektorem Politechniki Morskiej na kolejną kadencję

10.05.2023. Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka. PAP/Jerzy Muszyński
10.05.2023. Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka. PAP/Jerzy Muszyński

Rektor Politechniki Morskiej dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM, będzie kierował uczelnią do 2028 roku. Będzie to w praktyce trzecia kadencja, ale pierwsza po reorganizacji i zmianie nazwy uczelni.

Szczecińska uczelnia kształcąca marynarzy, ale też logistyków czy informatyków, poinformowała, że 10 kwietnia prof. Wojciech Ślączka został wybrany na stanowisko rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie na kadencję 2024-2028.

"Pomimo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości starałem się konsekwentnie realizować wszystkie plany i założenia dla dobra uczelni i bardzo się cieszę, że nasza społeczność akademicka to doceniła i obdarzyła mnie kolejnym kredytem zaufania. Bardzo za to dziękuję i obiecuję nie zwalniać tempa" – tak prof. Ślączka skomentował dzisiejszą decyzję elektorów.

Ślączka kieruje uczelnią od 2016 roku. Dwukrotnie był wybierany na rektora ówczesnej Akademii Morskiej (kadencje 2016-20 i 2020-24). 1 września 2022 r. AM zyskała miano Politechniki Morskiej w Szczecinie. Teraz po raz pierwszy wybrano jej władze.

"W świetle prawa jest to inna uczelnia, z nowym statutem. To otworzyło możliwość kandydowania na kolejną kadencję. Profesor Ślączka otrzymał wotum zaufania całego środowiska, za jego kandydaturą głosowało 75 z 87 elektorów" – poinformowała PAP Weronika Gocłowska, rzeczniczka prasowa PM.

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. W tym roku skończy 54 lata. Karierę akademicką łączył z pracą na morzu. Pełnił m.in. funkcję prorektora AM ds. morskich i dyrektora Instytutu Nawigacji Morskiej. W 2018 r. rozpoczął budowę Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) w Szczecinie. Od 2022 r. realizuje państwowy program pn. Budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego (POSRM).

W roku akademickim 2019/20 rektor powołał dwa nowe Wydziały: Mechatroniki i Elektrotechniki oraz Informatyki i Telekomunikacji. Jego sukcesem jest również finalizacji modernizacji uczelnianego kampusu przy ul. Willowej, gdzie znajdują się m.in. nowoczesne laboratoria i centra szkoleniowe.

Podstawowy obszar zainteresowań naukowych dr. hab. Wojciech Ślączki to m.in. modelowanie symulacyjne ruchu statków budowane w oparciu o badania rzeczywiste oraz modelowanie ryzyka w transporcie morskim.

W roku 2021 za swoją działalność otrzymał wyróżnienie „Aurea Praxis” przyznawane rektorom i kierownikom certyfikowanych jednostek akademickich za szczególne, osobiste zaangażowanie na rzecz rozwoju i promowania idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej w kierowanych przez siebie instytucjach.

Uczestniczy w projektach i pracach naukowo-badawczych związanych z gospodarką morską oraz licznych inicjatywach łączących naukowe środowisko akademickie z biznesem.

Historia morskiej uczelni w Szczecinie sięga 1947 r., kiedy powstała tu Państwowa Szkoła Morska. Po zmianach organizacyjnych, od 1962 r., funkcjonowała jako Państwowa Szkoła Rybołówstwa Morskiego z dwoma wydziałami: Nawigacyjno-Połowowym i Obsługi Maszyn Statków Rybackich. Rok później powołano w Szczecinie Państwową Szkołę Morską do kształcenia kadry oficerskiej dla floty handlowej. Szkoły połączono w 1967 r., tworząc pomaturalną Państwowa Szkoła Morska, która rok później stała się Wyższą Szkołą Morską z wydziałami Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 2004 r. uczelnia przekształciła się w Akademię Morską, w w 2022 r. w Politechnikę Morską.(PAP)

Nauka w Polsce

tma/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera