W dawnych czasach udomawiano lisy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie „Royal Society Open Science”.

Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.

Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że lisy były zwierzętami domowymi, towarzyszącymi człowiekowi, tak jak psy.

Dalsze badania dowodzą, że lisy karmione były jedzeniem, którym żywili się ludzie i zajmowały stałe miejsce w obozowisku łowców-zbieraczy. Szczątki lisa tego samego gatunku odkryto prawie dziesięć lat temu w pochówku w innej części Argentyny.

„To bardzo rzadkie znalezisko. Świadczy o bliskich więzach między lisami a przedstawicielami łowców-zbieraczy” - opisuje dr Ophelie Lebrasseur z Uniwersytetu Oksfordzkiego (W. Brytania).

Zęby dzikich lisów znajdowano już wcześniej w wielu pochówkach w Argentynie i Peru, co sugeruje, że zwierzęta te obdarzano symbolicznymi znaczeniami. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z niemal kompletnym szkieletem lisa.

Lis należy do gatunku Dusicyon avus. Miał średni rozmiar i ważył ok. 10-15 kg. Gatunek wyginął ok. 500 lat temu, kilkaset lat po tym, gdy do Patagonii dotarły udomowione psy.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera