Indie/Odkryto szczątki jednego z największych węży żyjących na Ziemi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Skamieniałe szczątki węża o długości ok. 15 m zostały znalezione w kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus. Jak stwierdzili, mógł on ważyć tonę, był większy od tyranozaura i nie był jadowity.

W opinii naukowców zwierzę żyło w rejonach bagiennych ok. 47 mln lat temu. Wąż mógł być podobny do współczesnych gatunków dużych pytonów.

Nazwa gada nawiązuje do mitycznego króla węży Vasuki, który owija się wokół szyi hinduskiego bóstwa Śiwa – poinformował Debajit Datta, współautor badań z Indyjskiego Instytutu Technologii w Roorkee. Jak dodał, wąż - ze względu na swoje duże rozmiary - poruszał się bardzo wolno, a swoje ofiary dusił.

Naukowcy poinformowali, że w 2005 r. odkryli 27 kręgów węża. Podczas badań porównywali oni skamieniałe szczątki ze szkieletami obecnie żyjących gatunków, by móc określić rozmiar zwierzęcia.

Nie wiadomo, czym żywił się Vasuki indicus, ale dzięki znalezieniu innych skamieniałości w miejscu badań można było stwierdzić, że jego ofiarami były żółwie, krokodyle, prymitywne wieloryby czy duże gatunki ryb, np. sumy.

Do tej pory największym znanym wymarłym wężem był Titanoboa, odkryty w Kolumbii na początku XXI w. Szacuje się, że osiągał on 13 m i żył ok. 60 mln lat temu.

Jak stwierdził Jason Head, paleontolog z Uniwersytetu Cambridge, wspólną cechą obu tych węży jest to, że żyły one w okresie bardzo wysokich temperatur na Ziemi. Przypomniał, że węże są zimnokrwiste i temperatura otoczenia wpływa na ich wielkość. Oba gatunki żyły w erze kenozoicznej, która rozpoczęła się po zakończeniu ery dinozaurów 66 mln lat temu.

Największym żyjącym wężem jest pyton siatkowany, który może osiągnąć od 6 do 9 m długości.

Publikacja dotycząca odkrycia szczątków Vasuki indicus pojawiła się w czwartek na łamach "Scientific Reports".(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera