Mieszkańcy Płw. Iberyjskiego żywili się gatunkami słoniowatych przed ponad 1,2 mln lat temu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Praludzie zamieszkujący Półwysep Iberyjski przed ponad milionem lat żywili się mięsem gatunków z rodziny słoniowatych - wynika z badań hiszpańskich paleontologów i archeologów.

Według artykułu opublikowanego w naukowym piśmie "Quaternary Science Reviews” podczas badań na stanowisku archeologicznym Fuente Nueva 3 w miejscowości Orce koło Grenady, na południu Hiszpanii, znaleziono ślady cięcia ludzkimi narzędziami na skamieniałym szkielecie okazu słonia.

Jak sprecyzowali hiszpańscy naukowcy, skamieniałe pozostałości zwierzęta to szczątki Mamuta południowego (Mammuthus meridionalis). Wskazali, że to najstarsze znane nauce ślady cięcia wykonane przez praczłowieka na okazie tego gatunku, zarówno na Półwyspie Iberyjskim, jak też w całej Europie.

Znaleziony okaz zwierzęcia miał na sobie również ślady zębów drapieżnych zwierząt. Według wstępnych analiz należały one do tygrysów szablozębnych (Smilodon).

Z ustaleń hiszpańskich badaczy wynika, że mięso mamutów południowych należało do jadłospisu praczłowieka ponad 1,2 mln lat temu, a znalezione w Andaluzji pozostałości zwierzęcia z rodziny słoniowatych to okaz około 50-60-letniej samicy.

Podczas analizy skamieniałego mamuta użyli programu wykorzystującego sztuczną inteligencję, aby zidentyfikować ślady cięć oraz ugryzień oraz ustalić ich sprawców.

Ze studium wynika, że hominidy oraz tygrysy szablozębne pojawiły się przy ciele padłego zwierzęcia krótko po jego zgonie. Śmierć mamuta miała nastąpić z przyczyn naturalnych.

Studium hiszpańskich naukowców powstało w oparciu o badania przedstawicieli kilku ośrodków naukowych, głównie madryckiego uniwersytetu Complutense, kanaryjskiego uniwersytetu La Laguna, a także uniwersytetów z andaluzyjskich miast Jaen i Grenady.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera