Uczelnie i instytucje

Gliwice/ Prof. Marek Pawełczyk nowym rektorem Politechniki Śląskiej

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka na rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2024-2028 - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek.

O funkcję rektora Politechniki Śląskiej ubiegali się dwaj kandydaci: prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, obecny prorektor ds. nauki i rozwoju, oraz dr hab. inż. Krzysztof Wodarski, prof. Politechniki Śląskiej, kierownik Katedry Zarządzania.

Wybory odbyły się 23 kwietnia. Rektor elekt prof. Pawełczyk zdobył 232 głosy na 295 oddanych.

"Będę współpracował ze wspaniałym gronem prorektorów. Będziemy otwarci na dialog i na dyskusję. Mam nadzieję, że nasza uczelnia będzie się rozwijała bardzo dynamicznie. Będziemy zdobywali rozpoznawalność krajową i międzynarodową, a Politechnika Śląska będzie znakomitym miejscem pracy, studiowania, rozwijania własnych pasji, zainteresowań i spełniania marzeń" - powiedział tuż po ogłoszeniu wyników wyborów rektor elekt.

Prof. Marek Pawełczyk od 2006 r. pełnił funkcje kierownicze w jednostkach Politechniki Śląskiej; obecnie jest kierownikiem Katedry Pomiarów i Systemów Sterowania. Przez dwie kadencje odpowiadał za sprawy kształcenia pełniąc funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju. Jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych, twórcą ponad 20 referatów plenarnych na konferencjach międzynarodowych lub wykładów na uczelniach zagranicznych oraz współautorem merytorycznym "Programu naukowego dla Śląska".

Jest członkiem m.in. Rady Kuratorów Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, prezydium Oddziału PAN w Katowicach, prezydium Komitetu Automatyki i Robotyki PAN i przewodniczącym Komisji Metrologii.

Otrzymał liczne nagrody, m.in. indywidualną i zespołową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk.

Obecnie rektorem Politechniki Śląskiej jest prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, który sprawuje tę funkcję już drugą kadencję z rzędu, w związku z czym nie mógł kandydować po raz kolejny.

Kadencja nowego rektora rozpocznie się 1 września.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera