Uczelnie i instytucje

Minister Wieczorek: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi – zapowiedział w piątek w radiu TOK FM minister nauki Dariusz Wieczorek.

Szef resortu nauki poinformował, że projekt ustawy o PAN jest już gotowy. „Będziemy ją (nową ustawę – PAP) w tej chwili konsultować i będzie szła normalną ścieżką legislacyjną. Myślę, że to już na dniach się stanie. Najpierw konsultacje z Polską Akademią Nauk, żeby zobaczyli, jak ten projekt wygląda” – wyjaśnił Dariusz Wieczorek.

Zapytany, czy jest to wspólny projekt ministerstwa i PAN - odpowiedział: "Trudno mówić o wspólnym projekcie, dlatego, że projekt przygotowuje rząd".

Zapowiedział, że rząd będzie konsultował projekt ze wszystkimi środowiskami "na dniach". "KRASP, całe środowisko akademickie, studenci – wszyscy mają prawo do składania poprawek w tym projekcie" – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Polska Akademia Nauk, utworzona w 1951 r., jest stopniowo reformowana od początku lat 90. Ostatnią reformę tej instytucji przeprowadzono w 2010 roku. O potrzebie dużej reformy akademii od lat mówią jej władze i pracownicy, a także resort nauki, uzależniając od tego długofalowe zwiększenie finansowania akademii. W ostatnich latach powstało kilka projektów reformy PAN: kompleksowy projekt ustawy przygotowany przez akademię (który trafił do resortu nauki w końcu marca 2023 r.), projekt stworzony przez instytuty PAN (tzw. projekt PIN PAN - Porozumienia Instytutów Naukowych Polskiej Akademii Nauk). Kolejny projekt opracowywał resort nauki za czasów ministra Przemysława Czarnka.

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

    Zespół doradczy przy PAN przedstawił propozycje zmian ewaluacji jakości działalności naukowej

  • Katowice, 07.05.2024. Sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister Gzik: w projekcie ustawy o PAN jest kilka punktów spornych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera