NCBR przekazało przedsiębiorcom i badaczom 46 mld zł z funduszy europejskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 46 mld zł w ciągu 17 lat przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Funduszy Europejskich na realizację pomysłów polskich przedsiębiorców i naukowców. Dofinansowano m.in. projekty związane ze zdrowiem, transportem albo edukacją – podsumowała we wtorek agencja.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - rządowa agencja do realizowania zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, została powołana w 2007 r. Pośredniczy ona w przekazywaniu polskim firmom i naukowcom pieniędzy z funduszy europejskich.

NCBR działa w ramach programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) - przypomniano w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

FENG wspiera przedsiębiorców w obszarze innowacji, a zwłaszcza działalność badawczo-rozwojową. Na wszystkie działania NCBR w ramach FENG przewidziano ok. 12 mld zł. Firmy mogą się starać m.in. o wsparcie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenia wyników prac B+R, rozbudowy infrastruktury badawczej, transformacji cyfrowej lub podnoszenia kompetencji kadr.

Natomiast w przypadku FERS centrum koncentruje się na wzmacnianiu umiejętności osób ze szczególnymi potrzebami i znoszeniu dla nich barier. Budżet tego programu to ponad 3 mld zł.

"Blisko 46 mld zł, które do tej pory zainwestowaliśmy w nowatorskie rozwiązania opracowywane na styku biznesu i nauki, to środki pochodzące z Funduszy Europejskich. Stworzyły one warunki do realizacji ponad 8 tys. projektów. W ich efekcie poszerza się rynkowa oferta przyszłościowych produktów i technologii >>made in Poland<<, które ułatwiają i unowocześniają codzienne życie ludzi praktycznie w każdej dziedzinie. Rośnie również doświadczenie coraz bliżej współpracujących ze sobą biznesu i nauki w obszarze zaawansowanych prac B+R oraz wdrożeń" – powiedział cytowany w informacji prasowej prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Poza wsparciem na poziomie krajowym – dostępnym w ramach programów operacyjnych – przedsiębiorcy i badacze mogą korzystać ze wsparcia na poziomie krajowym, a także z programów ramowych UE, zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską. Polska uczestniczy w programach ramowych UE rzecz badań i innowacji od 25 lat.

Autorzy komunikatu piszą, że pierwsze projekty realizowano w Polsce jako w kraju stowarzyszonym z 5. Programem Ramowym (PR) już w latach 1999-2003. "Od momentu przystąpienia Polski do UE do chwili obecnej krajowe organizacje, w tym m.in. instytucje naukowe, przedsiębiorcy i jednostki administracji publicznej, uczestniczyły w 5 985 projektach, otrzymując łączne dofinansowanie w wysokości 1,8 mld euro" - podano.

W ciągu 20 lat Polski w UE nastąpił 2,5-krotny wzrost dofinansowania netto. W obecnym Programie Ramowym Horyzont Europa na lata 2021–2027, Polska uzyskała dotąd prawie 433,5 mln euro.

Od 25 lat aplikujących o unijne granty wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK), który od 2020 r. funkcjonuje w strukturach NCBR. Od 2022 r. nieodpłatne usługi konsultacyjne w 6 makroregionach Polski świadczą również Horyzontalne Punkty Kontaktowe, koordynowane przez KPK.

Horyzont Europa to źródło finansowania innowacji także dla firm, a w szczególności MŚP i start-upów - podkreślają autorzy komunikatu. W ramach 6. Programu Ramowego UE polskie organizacje otrzymały na realizację 1 394 projektów blisko 220 mln euro, w kolejnym – 7. Programie Ramowym było to już ponad 444 mln euro, a w Programie Horyzont 2020 – blisko 743 mln euro.

Analiza 428 pierwszych konkursów w Horyzoncie Europa potwierdza blisko 100-procentowy wzrost wartości finansowania w porównaniu z takim samym okresem Horyzontu 2020 oraz wzrost liczby realizowanych projektów z udziałem polskich podmiotów o blisko 30 proc. - podsumowano w komunikacie NCBR. (PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera