Historia i kultura

Wrocław/ XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury

Fot. Wikipedia/ domena publiczna
Fot. Wikipedia/ domena publiczna

XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.

Na wystawie, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu, prezentowane są grafiki przeznaczone do oglądania za pomocą zograskopu - XVIII-wiecznej maszyny optycznej. „Grafiki, zwane z francuskiego vue d’optique, prezentowały specyficzny typ widoków perspektywicznych. W połączeniu z optyką maszyny wywoływały one u widza wrażenie oglądania realnej przestrzeni. Aby uzyskanie tego efektu było możliwe, grafiki musiały wykazywać pewne cechy formalne dostosowane do działania zograskopu. Takie precyzyjnie zaprojektowane ryciny powstawały w ramach wyspecjalizowanych warsztatów drukarskich” – wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.

Na ekspozycji „Vue d’optique i maszyny optyczne” zgromadzono kilkadziesiąt takich rycin powstałych w XVIII w. To głównie przedstawienia założeń architektonicznych miast, m.in. Wrocławia, Gdańska, Amsterdamu czy Lizbony, ale też ogrodów czy wnętrz budynków. Ryciny można oglądać za pomocą współcześnie skonstruowanych zograskopów. „Urządzenie to – dzięki swoim immersyjnym właściwościom, przywodzącym na myśl współczesne technologie VR, AR czy kino IMAX – stanowi jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w historii mediów wizualnych” – zaakcentowała rzeczniczka.

Wystawę można zwiedzać do 4 sierpnia.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera