Uczelnie i instytucje

EKG/ Krupa: dzisiaj jest czas na odbetonowanie Rawy w przestrzeni akademickiej i miejskiej

08.05.2024. Prezydent Katowic Marcin Krupa (3L) i  pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Strefy Nauki Aneta Moczkowska (P) podczas sesji "Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024" w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz
08.05.2024. Prezydent Katowic Marcin Krupa (3L) i pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Strefy Nauki Aneta Moczkowska (P) podczas sesji "Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024" w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

Dzisiaj jest ten czas, żeby znaleźć sposób na oczyszczenie i odbetonowanie rzeki Rawy w przestrzeni akademickiej i miejskiej - mówił na środowym panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezydent Katowic Marcin Krupa. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie rzeki jest stworzenie Zielonej Strefy Nauki.

Zielona Strefa Nauki ma być "kolejną dzielnicą" Katowic, która znajdować się będzie pomiędzy Uniwersytetami - Śląskim i Ekonomicznym oraz Akademią Muzyczną i filią Politechniki Śląskiej. Oś nowej strefy ma stanowić zrewitalizowana i przywrócona do stanu naturalnego rzeka Rawa.

"Będę kibicował i współdziałał, żeby projekt Zielonej Strefy Nauki doszedł do skutku" - zapewnił prezydent Katowic. Zaznaczył, że jeśli pieniądze na ten projekt nie znajdą się teraz, to ma nadzieję, że dojdzie do tego w przyszłości.

Na pytanie, czy miasto wesprze kompetencyjnie pomysłodawcę projektu Uniwersytet Śląski oraz ogłosi na przykład konkurs na zagospodarowanie brzegów Rawy, Marcin Krupa odpowiedział: "To jest nasz wspólny projekt, bo miasto jest zawsze".

Uniwersytet Śląski wraz z miastem Katowice, Metropolią GZM, Politechniką Śląską i Uniwersytetem Ekonomicznym mają zamiar połączyć indywidualne plany inwestycyjne, aby stworzyć naukowe i edukacyjne narzędzia poprawy jakości życia w mieście i w regionie.

"Każdego dnia przybliżamy się do realizacji tych marzeń. Projekt jest oparty na współpracy. Zakładamy, że ta Zielona Strefa Nauki będzie integrująca, a także będzie to taka przestrzeń, która będzie nam służyła do rozmów i interakcji" - powiedziała pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Strefy Nauki Aneta Moczkowska.

Zielona Strefa Nauki ma trzy idee, które znajdują się w nazwie projektu. "Zielona" odpowiada za zazielenienie kampusów i terenów nad Rawą. "Strefa" będzie miejscem spotkań mieszkańców, przyjezdnych i społeczności akademickiej. "Nauka" wykorzystuje badania z różnych dyscyplin w służbie zdrowia mieszkańców i środowiska.

Aneta Moczowska podczas swojego wystąpienia pokazała również pierwsze wizualizacje i koncepcje zmian przestrzeni nad Rawą. Ekosystemowe projektowanie ma połączyć architekturę i przyrodę, tym samym promując zrównoważony rozwój, zdrowie i bioróżnorodność.

Na panelu obecny był również europoseł Jerzy Buzek, który wspominał o Śląskim Festiwalu Nauki (ŚFN), który jest jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i w Europie.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Rewitalizacja Rawy i jej brzegów ma stać się widomym i sugestywnym dowodem zaangażowania ośrodków naukowych regionu w poprawę jakości życia mieszkańców.

"Uważam, że to jest kluczowy dla naszej transformacji projekt. On nie może dotyczyć samych Katowic, bo transformacja nie dotyczy samych Katowic, ale dobrze, że zaczynacie od nich. Nie ma transformacji bez łączenia uczelni i tworzenia wizji dla naszego województwa" - mówił Jerzy Buzek.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera