Uczelnie i instytucje

Jacek Nowakowski ponownie rektorem Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obecny rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UB-B, został we wtorek powtórnie wybrany na tę funkcję. Jego kadencja potrwa do 2028 roku – poinformował PAP rzecznik bielskiej uczelni dr Robert Pysz.

"Kolegium elektorów Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego udzieliło swojego poparcia (…) dr. hab. inż. Jackowi Nowakowskiemu, prof. UB-B. Spośród 55 obecnych w Auditorium Maximum elektorów aż 50 oddało na niego swój głos" – oznajmił Pysz.

Jacek Nowakowski jest absolwentem wydziału budowy maszyn Politechniki Łódzkiej filii w Bielsku-Białej. Studia ukończył w 1986 roku. Jeszcze jako student, w 1984 roku, podjął pracę w Instytucie Technologiczno-Samochodowym. W 1998 roku został doktorem nauk technicznych w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn - silniki spalinowe. W 2007 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Nowakowski pełnił funkcje między innymi prodziekana ds. studentów wydziału budowy maszyn i informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (obecnie Uniwersytet Bielsko-Bialski – PAP), pełnomocnika rektora tej uczelni ds. jakości kształcenia, dziekana wydziału budowy maszyn i informatyki, a w latach 2020-2024 rektora.

"Naukowo prof. Jacek Nowakowski zajmuje się zasilaniem i sterowaniem silników spalinowych, modelowaniem ich procesu roboczego, a także eksploatacją układów napędowych pojazdów samochodowych. Wyniki swoich prac dotyczących doładowania silników prezentował m.in. na konferencji SAE w Detroit w USA. Był kierownikiem dwóch projektów naukowo-badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także wykonawcą w dziewięciu projektach naukowo-badawczych, w tym międzyuczelnianych" – podał we wtorek rzecznik bielskiej uczelni.

Prywatnie interesuje się lotnictwem, historią, malarstwem, chętnie jeździ na nartach. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szafrański

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera