Noblista, fizyk prof. Gerard Mourou doktorem hc Politechniki Wrocławskiej

Wrocław, 15.05.2024. Laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał z rąk rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa tytuł doktora honoris causa, 15 bm. w siedzibie uczelni we Wrocławiu. (mk/zkoc) PAP/Maciej Kulczyński
Wrocław, 15.05.2024. Laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał z rąk rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa tytuł doktora honoris causa, 15 bm. w siedzibie uczelni we Wrocławiu. (mk/zkoc) PAP/Maciej Kulczyński

Laureat nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał w środę na Politechnice Wrocławskiej tytuł doktora honoris causa tej uczelni. „To naukowiec wizjoner, pasjonat, którego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem” – powiedział w laudacji prof. Krzysztof Abramski.

Uroczystość nadania doktoratu honoris causa odbyła się w środę w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej. Prof. Gerard Mourou osobiście odebrał tytuł doktora honoris causa, a laudację wygłosił prof. Krzysztof Abramski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów wrocławskiej uczelni.

„To naukowiec wizjoner, pasjonat, którego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem nie tylko w rozwoju fizyki i fotoniki, ale też medycyny” – mówił prof. Abramski. Dodał, że osiągnięcia francuskiego naukowca przyczyniły się od podniesienia jakości życia ludzi. „Za to w 2018 r. został uhonorowany nagrodą Nobla, dołączając do grona wybitnych noblistów wytyczających rozwój fizyki i technologii laserów” – podkreślił prof. Abramski.

Dodał, że dla Politechniki Wrocławskiej to dzień wyjątkowy, ponieważ prof. Mourou jest drugim noblistą, który odbiera tytuł doktora honoris causa wrocławskiej uczelni. Pierwszym był noblista z dziedziny chemii z 1977 r. - belgijski fizyk rosyjskiego pochodzenia prof. Ilya Prigogine, który otrzymał doktorat honoris causa w 1998 r.

Podczas uroczystości prof. Mourou wygłosił wykład „Passion for Extreme Light”. Naukowiec tę samą prelekcję prezentował podczas tzw. tygodnia noblowskiego w Sztokholmie.

Prof. Gerard Mourou urodził się w Albertville we Francji. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Grenoble, a następnie na Uniwersytecie Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu, gdzie w 1973 r. uzyskał stopień doktora – głosi biogram naukowca przygotowany przez Politechnikę Wrocławską.

W 1977 r. został profesorem na Rochester University w USA, gdzie wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland opracował w 1983 r. technikę CPA (ang. Chirped Pulse Amplification), która pozwoliła na wzmacnianie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych. Właśnie za przełomową ideę CPA Gerard Mourou otrzymał wraz z Donną Strickland Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 r.

Jest inicjatorem i „ojcem chrzestnym” europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), utworzonego w celu badań oddziaływania światła z materią na poziomie najwyższych natężeń promieniowania świetlnego w najkrótszej skali czasowej. Projekt realizowany jest w międzynarodowej infrastrukturze trzech państw: Czech (ELI-Beamlines), Węgier (ELI-ALPS) i Rumunii (ELI-NP).

Prof. Mourou jest członkiem Haut Collège w École Polytechnique oraz emerytowanym profesorem na University of Michigan. W 2012 r. został odznaczony Legią Honorową Francji.(PAP)

Piotr Doczekalski

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera