UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Unia Europejska porozumiała się w czwartek w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji (AI) - poinformowała belgijska prezydencja w Radzie UE.

"Porozumienie polityczne ma przede wszystkim pomóc naszym start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją trafić do pierwszej ligi tej kluczowej technologii" - powiedział minister gospodarki Belgii Willy Borsus.

Belg przewodniczy w czwartek spotkaniu ministrów państw UE odpowiedzialnych m.in. za konkurencyjność i badania.

"Jedność jest siłą Europy. Wspólnie osiągnęliśmy wielkie cele. Jednym z nich był rozwój naszych światowej klasy superkomputerów. Teraz chcemy spotęgować wyniki generowane przez te potężne maszyny dzięki wiarygodnej AI. Porozumienie polityczne ma przede wszystkim pomóc naszym start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją trafić do pierwszej ligi tej kluczowej technologii, wesprzeć wysoce konkurencyjny i innowacyjny ekosystem sztucznej inteligencji i zwiększyć autonomię technologiczną UE" - powiedział Borsus.

Superkomputery są potrzebne do przetwarzania coraz większych ilości danych. Są wykorzystywane w wielu dziedzinach, od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.

W 2018 r. państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). To struktura prawna i finansowa, w ramach której połączone zostały zasoby państw europejskich w budowie światowej klasy superkomputerów, a także we wspieraniu badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, firmy i przemysł. W projekcie między innymi bierze udział Polska. Celem jest, aby UE stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych.

W czwartek unijni ministrowie przyjęli nowe porządzenie, które przedsięwzięciu dodaje nowy cel: wykorzystanie obliczeń superkomputerowych na potrzeby sztucznej inteligencji. Rozporządzenie przewiduje, że superkomputery będą używane, aby opracowywać, testować i walidować wielkoskalowe modele sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia i nowe zastosowania sztucznej inteligencji. Zgodnie z nim, dostęp do superkomputerów dla potrzeb rozwoju sztucznej inteligencji będą miały przede wszystkim start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Do tej pory w ramach EuroHPC wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera