40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Fot. materiały prasowe NAWA
Fot. materiały prasowe NAWA

40 lekarzy i farmaceutów wyjedzie na stypendia naukowe do 12 krajów. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła w poniedziałek laureatów konkursu Walczak NAWA.

W ramach programu im. prof. Franciszka Walczaka, NAWA finansuje pobyt lekarzy w ośrodkach medycznych na całym świecie. Mogą oni aplikować na wyjazd nie przekraczający 6 miesięcy.

„Program daje możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, poprzez zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku naukowym, w tym doświadczenia dydaktycznego, co w efekcie przełoży się na wkład stypendystów w poprawę opieki medycznej w Polsce” – napisano w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

W czwartej edycji programu spłynęło 137 wniosków, spośród których finansowanie otrzyma 40 naukowców. Wnioskodawcy mogli aplikować do dowolnego ośrodka goszczącego na całym świecie, a pośród nich znalazły się tak prestiżowe uczelnie jak: Harvard Medical School, University of Pennsylvania, University of Oxford, Stanford University School of Medicine, University of Cambridge, University of British Columbia, University of Tokyo Hospital czy Medical University of Vienna.

Program zapewnia finansowanie maksymalnie do 32 000 zł na każdy miesiąc pobytu w zagranicznym ośrodku goszczącym. Na wsparcie składają się: stypendium, koszty utrzymania i zakwaterowania oraz koszty podróży. Dodatkowo doktoranci i naukowcy, którzy wybrali ścieżkę naukową i zdecydowali się na wyjazd dłuższy niż trzy miesiące otrzymają jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 000 zł.

„Wiele też zmieniło się w tegorocznej edycji programu – w poprzednich edycjach możliwe były wyjazdy tylko do jednego kraju, do USA. Teraz, jeśli ktoś chce wyjechać do Niemiec, Włoch czy Szwajcarii, jak najbardziej może. Nie stawiamy przed wnioskodawcami ograniczeń w tym zakresie” – powiedział Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Był autorem i współautorem ponad 200 publikacji.

Więcej informacji znajduje się na stronie NAWA.  (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera