Sześć filmów DOCS+SCIENCE na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sześć filmów dokumentalnych opowiadających o relacjach nauki i sztuki będzie można zobaczyć w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Filmy będą wyświetlane w krakowskich kinach w dniach 26 maja – 2 czerwca oraz online.

„Machina zmysłów” – to hasło przewodnie filmów dokumentalnych wyselekcjonowanych w kategorii DOCS+SCIENCE 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Wspaniała, ale też przerażająco skuteczna – tak mówiono o AI w obawie, że odbierze nam to, co uważaliśmy za ekskluzywnie ludzkie. Mówiono, że skomponuje piękniejszą muzykę, stworzy bardziej poruszającą poezję, godniejsze uznania malarstwo. I wreszcie – że będzie uprawiać naukę lepszą niż nasza. Tak się jednak nie stanie. Dowodzą tego wybrane przez Karola Jałochowskiego filmy z tegorocznej edycji Docs+Science – niezwyczajne dokumenty o relacjach nauki i sztuki. A konkretniej – o wyobraźni i zmysłowości” – czytamy w informacji prasowej przesłanej do mediów.

Organizatorzy festiwalu zapowiadają, że tegoroczne propozycje filmowe zabiorą widzów do świata znanego z opowieści science fiction, „tyle tylko, że to już nie jest fikcja” – ostrzegają.

Jedną z propozycji jest filmowy portret Zoe Lucas, przyrodniczki, która ponad 40 lat poświęciła badaniom Sable Island, małej wyspy leżącej na atlantyckich wodach Kanady.

„Przypadkowa wizyta w roku 1971 przerodziła się u Lucas w więź naukową, fizykalną, ale też irracjonalną, pozazmysłową. A analiza populacji żyjących na wyspie dzikich koni – w kronikę wiecznego, cyklicznego przenikania się tego, co ożywione z tym, co martwe” – czytamy w opisie filmu “Geografie samotności” kanadyjskiej reżyserki Jacquelyn Mills.

Inna propozycja to podróż do świata siedemnastowiecznej badaczki Marii Sibylli Meriam. Dwa lata temu warszawskie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pokazywało stworzone przez nią grafiki roślin w ramach wystawy „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”.

„Maria Sibylla Meriam była prekursorką entomologii, ekologii, biologii rozwoju. Wyniki swoich oryginalnych, prowadzonych przez całe życie obserwacji przedstawiała w formie albumów, w których życie intymne owadów oddawała z dyscypliną uczonej i talentem artystki. Pim Zwier, holenderski filmowiec i fotograf, podąża szlakiem jej wędrówek, poddając widzów eksperymentowi – celem obserwacji będzie ich cierpliwość i uważność. Jeśli ulegną medytacyjnemu charakterowi dokumentu, dostroją się do naturalnego rytmu badanej przez Meriam natury. Jeśli wzmogą czujność, dostrzegą, że nie tylko o przemiany owadów chodzi” – tak brzmi zapowiedź filmu "Metamorfoza", reż. Pim Zwier.

Do lepszego poznania zmysłów węchu, smaku, słuchu i dotyku zachęca natomiast film “Generacja Cyborg” reżysera Miguela Morillo Vega.

„Poruszamy się w świecie zmysłowym opisanym pięcioma współrzędnymi. Nauka i technologia podsuwają jednak metody jego rozszerzenia o dodatkowe wymiary, z czego korzystają – dziś jeszcze nie zawsze legalnie – badacze nowych terytoriów. Prosty implant daje bohaterowi "Generacja Cyborg" szansę wsłuchania się w rytm zderzeń z cząstkami promieniowania kosmicznego. Wplecenia ich w tworzoną przez siebie muzykę. Pełniejszą ekspresję wrażliwości tłumionej przez konserwatywne społeczeństwo. Bycie cyborgiem oznacza bycie trochę bardziej wolnym” – czytamy w opisie filmu.

Pozostałe filmy do zobaczenia w ramach DOCS+SCIENCE 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to: "Vermeer. Śladami mistrza" reż. Suzanne Raes, "Isaac Asimov, wiadomość w przyszłość" reż. Mathias Théry oraz "Termodielektryk" reż. Ana Costa Ribeiro.

Podczas tegorocznego Festiwalu odbędzie się także cykl KFF TALKS – spotkania i dyskusje z postaciami nie tylko z filmowego świata ale także z filozofami, przedstawicielami nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Będą oni rozmawiać o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na liście wydarzeń filmowych kwalifikujących filmy do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także składa swoje rekomendacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Więcej informacji na stronie organizatora: www.krakowfilmfestival.pl. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera