Naukowcy przekazali niewidomym dotykowe mapy parków i ogrodów

Źródło: WAT
Źródło: WAT

Pilotażowo opracowane mapy dla osób niewidomych – tyflomapy zabytkowych parków i ogrodów przekazali m.in. Polskiemu Związkowi Niewidomych naukowcy z WAT. Mapy będą służyły turystom odwiedzającym parki, ośrodkom uczącym dzieci niewidome i słabowidzące oraz członkom i podopiecznym Polskiego Związku Niewidomych.

Pilotażowe tyflomapy powstały dla Ogrodów tarasowych w Książu, Ogrodu barokowego w Wilanowie, Parku romantycznego w Arkadii, Parku angielskiego w Krasiczynie oraz Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. Dodatkowe informacje prezentowane są tu w formie opisu dźwiękowego (audiodeskrypcji), do którego niewidomy lub słabowidzący użytkownik może uzyskać dostęp poprzez kod QR i NFC oraz opisów w alfabecie Braille’a i w druku powiększonym.

Projekt „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju został zrealizowany na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w latach 2021-2024. Naukowcy wypracowali i pilotażowo wdrożyli niskobudżetową technologię tyflomap wzbogaconych audiodeskrypcjami, która zwiększa dostępność oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Wykonawcy projektu zaprezentowali wyniki swoich prac 23 maja podczas konferencji zorganizowanej przez uczelnię.

Źródło: WAT

Więcej na ten temat w rozmowie z kierownik projektu dr hab. inż. Albiną Mościcką.

Dzięki mapom dotykowym wyposażonym w audiodeskrypcję osoby niewidome i słabowidzące mogą poznawać zawiłości stylu renesansowego, barokowego, angielskiego, romantycznego i japońskiego. Naukowcy projektowali znaki dotykowe i graficzne we współpracy z przyszłymi użytkownikami map – były one testowane przez osoby niewidome i słabowidzące. Testowano również 12 technik druku wypukłego oraz finalne tyflomapy. W skład zespołu badawczego weszli dr inż. Jakub Wabiński, dr hab. inż. Andrzej Araszkiewicz, dr inż. Damian Kiliszek, oraz dr Anna Traut-Seliga i dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij.

Komplet 13 tyflomap został przekazany do dyspozycji osób niepełnosprawnych. Otrzymali je m.in. przedstawiciele Parku angielskiego w Krasiczynie, Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu, Pałacu w Wilanowie oraz Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych. W najbliższym czasie mapy trafią także do Zamku w Książu, Parku romantycznego w Arkadii oraz ośmiu ośrodków kształcących dzieci niewidome i słabowidzące w całej Polsce.

W ramach wdrożenia wyników projektu, Wojskowa Akademia Techniczna organizuje 17 czerwca wycieczkę dla dzieci z Ośrodka w Laskach do Parku romantycznego w Arkadii, gdzie prowadzone będą warsztaty z wykorzystaniem tyflomap.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: gry opowiadają nam o nas samych

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Tomasz Lasocki: edukacja ludzi w wieku produkcyjnym sposobem na walkę z kryzysem demograficznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera