Uczelnie i instytucje

Katowice/ Uniwersytet Śląski rozpoczął rekrutację na nowy rok akademicki

17.10.2022 PAP/Tomasz Wiktor
17.10.2022 PAP/Tomasz Wiktor

Uniwersytet Śląski rozpoczął rekrutację na nowy rok akademicki. Na przyszłych studentów czeka ponad 9,5 tys. miejsc na 89 kierunkach wszystkich rodzajów studiów: I i II stopnia, jednolitych magisterskich, odbywanych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe uczelni.

Uniwersytet Śląski (UŚ) oferuje 6 kierunków w języku angielskim, prowadzonych na 8 wydziałach, zlokalizowanych w 4 miastach akademickich: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu.

Jak podkreśliło biuro prasowe UŚ, harmonogram rekrutacji przewiduje nabór podstawowy oraz nabory uzupełniające. Jednak nabory uzupełniające będą uruchamiane tylko, jeśli w naborze poprzednim nie zostanie wypełniony limit miejsc na kierunku.

Ostatni dzień rejestracji w naborze podstawowym na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie to 10 lipca. Rekrutacja na studia II stopnia zakończy się natomiast 21 lipca. Wyniki rekrutacji kandydaci na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie poznają 17 lipca, a kandydaci na studia II stopnia 26 lipca 2024 r.

W tym roku Uniwersytet Śląski otwiera 5 nowych kierunków: komunikacja międzykulturowa, prawo w biznesie, interdyscyplinarne studia humanistyczne nas środowiskiem, zarządzanie w kulturze i przemysłach kreatywnych oraz studia czeskie w biznesie i kulturze.

Studia interdyscyplinarne, które są oferowane na większości kierunków, dają studentom możliwość współtworzenia planu studiów, dostosowując go do swoich potrzeb.

"Takie interdyscyplinarne wykształcenie zapewni lepsze przygotowanie do pracy i życia w gwałtownie zmieniającym się świecie" – zachęcała przyszłych studentów prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów dr Katarzyna Trynda.

"Walorem studiowania jest wykorzystanie unikalnego środowiska wiedzy, jakim jest uniwersytet. Ze wszystkich uczelni ten typ szkoły wyższej jest najbardziej bogaty w ofertę badań, a tym samym w ofertę kształcenia" – podkreślił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Dodał również, że uczelnia eksperymentuje z hybrydowym podejściem do studiowania.

"Czyli z jednej strony student i studentka ma swoje określone obowiązki, zdefiniowane w programie studiów, a z drugiej tak staramy się ten program ułożyć, aby w trakcie studiów możliwie dużo skorzystać ze wszystkiego, co jest poza kierunkiem" – wyjaśnił prof. Koziołek.

Uniwersytet Śląski w Katowicach to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni. W najnowszym raporcie światowego rankingu szkół wyższych UniRank 2024 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 11. miejsce na 129 ocenianych instytucji. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich śląskich szkół wyższych. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera