Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia. Archeolodzy znaleźli doskonale zachowane pomieszczenie wykorzystywane do obrzędów rytualnych. Na niebieskich ścianach widnieją malowidła. Znaleziono też dzbany i amfory.
Następny cud w Pompejach - tak włoskie media opisują w poniedziałek najnowsze odkrycie na obszarze starożytnego miasta, zniszczonego w 79 roku w wyniku erupcji Wezuwiusza.
Pokój o powierzchni około 8 metrów kwadratowych znajduje się na terenie wykopalisk oznaczonym jako Regio IX. Obszar ten, znajdujący się w sercu antycznego miasta, pozostał w dużej części dotąd nieprzebadany od czasu kataklizmu sprzed prawie dwóch tysięcy lat.
Niebieskie pomieszczenie bogato udekorowane ściennymi malowidłami to, jak zaznaczono, swoiste “sanktuarium”; służyło do przechowywania rytualnych, "świętych" przedmiotów.
Znaleziono w nim też ślady prowadzonych w chwili wybuchu prac. Świadczą o tym fragmenty narzędzi pozostawionych tam przez robotników, zapewne niewolników. Wśród znalezisk jest też 15 amfor różnej wielkości. (PAP)
sw/ mms/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.