Włochy/ Kolejne spektakularne odkrycie na terenie wykopalisk w Pompejach

Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia. Archeolodzy znaleźli doskonale zachowane pomieszczenie wykorzystywane do obrzędów rytualnych. Na niebieskich ścianach widnieją malowidła. Znaleziono też dzbany i amfory.

Następny cud w Pompejach - tak włoskie media opisują w poniedziałek najnowsze odkrycie na obszarze starożytnego miasta, zniszczonego w 79 roku w wyniku erupcji Wezuwiusza.

Pokój o powierzchni około 8 metrów kwadratowych znajduje się na terenie wykopalisk oznaczonym jako Regio IX. Obszar ten, znajdujący się w sercu antycznego miasta, pozostał w dużej części dotąd nieprzebadany od czasu kataklizmu sprzed prawie dwóch tysięcy lat.

Niebieskie pomieszczenie bogato udekorowane ściennymi malowidłami to, jak zaznaczono, swoiste “sanktuarium”; służyło do przechowywania rytualnych, "świętych" przedmiotów.

Znaleziono w nim też ślady prowadzonych w chwili wybuchu prac. Świadczą o tym fragmenty narzędzi pozostawionych tam przez robotników, zapewne niewolników. Wśród znalezisk jest też 15 amfor różnej wielkości. (PAP)

sw/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera